Indeksy amerykańskich rynków akcji nadal rosną

opublikowano: 21-07-2021, 22:42

Dow Jones i S&P500 kończyły sesję wzrostem o 0,8 proc., a zwyżka Nasdaq wyniosła 0,9 proc.

Amerykańscy inwestorzy nadal kupują akcje. Obawy dotyczące pandemii zeszły na drugi plan, a na pierwszy wróciły wyniki kwartalne. W środę m.in. Verizon Communications (0,7 proc.) i Coca-Cola (1,3 proc.) dołączyły do grupy spółek z S&P500, których raporty okazały się lepsze niż oczekiwano. Malejący strach widoczny był we wzroście rentowności obligacji USA oraz słabnięciu dolara. Utrzymujący się wysoki popyt spowodował, że główne indeksy rynków akcji znalazły się w odległości 1 proc. od szczytów wszech czasów.

Na zamknięciu drożało ok. 75 proc. spółek z S&500. Popyt przeważał w 8 z 11 głównych segmentach indeksu. Przez całą sesję inwestorzy najchętniej kupowali akcje spółek materiałowych (1,1 proc.), finansowych (1,7 proc.) i energii (3,5 proc.). Podaż przeważała w segmentach „defensywnych”: dóbr codziennego użytku (-0,1 proc.), nieruchomości (-0,35 proc.) oraz użyteczności publicznej (-1,1 proc.).

Z 30 blue chipów ze średniej Dow Jones zdrożało 25. Najmocniej rósł kurs koncernu naftowego Chevron (3,4 proc.), co można wiązać z dużym wzrostem notowań ropy w środę po „byczych” danych o zapasach surowca w USA. Popytem cieszyły się akcje Boeinga (2,5 proc.) w związku z wyraźnym ożywieniem przewozów lotniczych, widocznym m.in. w wynikach kwartalnych United Airlines. W trójce najmocniej drożejących blue chipów znalazł się także Goldman Sachs (2,4 proc.), korzystający, podobnie jak inne banki, z wzrostu rentowności.

Na Nasdaq zdrożało 75 proc. notowanych na tym rynku spółek. Koleją sesję wzrosły kursy większości technologicznych blue chipów o największej kapitalizacji. Apple, najwięcej warta amerykańska spółka, jednak staniała (-0,5 proc.). W grupie FAANG spadł jeszcze tylko kurs Netflixa (-3,3 proc.), którego wtorkowy raport kwartalny rozczarował inwestorów. Staniały także akcje Tesli (-0,8 proc.), której szef Elon Musk ogłosił w środę udostępnienie w tym roku szybkich ładowarek spółki dla aut elektrycznych innych marek, a także zasygnalizował możliwość wznowienia przez Teslę akceptacji płatności w bitcoinie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane