Indeksy chińskich rynków akcji najwyżej od lat

opublikowano: 31-12-2020, 10:25

Ostatnia w tym roku sesja na chińskich rynkach akcji zdominowana była przez popyt, dzięki czemu główne indeksy zakończyły rok najwyżej od lat, informuje Reuters.

Indeks chińskich blue chipów CSI300 wzrósł w czwartek o 1,9 proc. i kończył sesję najwyższą wartością od połowy czerwca 2015 roku. W grudniu indeks zyskał 5,1 proc., a przez cały rok 27 proc.

Indeks Shanghai Composite zwiększył dziś wartość o 1,7 proc. i miał na zamknięciu największą wartość od 5 lutego 2018 roku. W grudniu wzrósł o 2,4 proc., a w całym 2020 roku 14 proc.

fot. REUTERS/Kim Kyung-Hoon
fot. REUTERS/Kim Kyung-Hoon
KIM KYUNG-HOON

Dla rynku chińskich giełdowych startupów był to najlepszy rok od 5 lat. Indeks ChiNext zyskał w 2020 roku aż 2020 proc. W tym samym czasie Nasdaq zwiększył wartość o 43 proc.

- Wzrost na rynku startapów odzwierciedla zmianę w strukturze gospodarczej Chin, bo kraj przechodzi do rozwoju o wyższej jakości – powiedział Niu Chunbao, szef funduszu Wanji Asset z Szanghaju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane