Indeksy Europy spadły trzeci dzień z rzędu

Lubelskie Zakłady Przemysłu Skórzanego PROTEKTOR Spółka Akcyjna
14-12-2001, 18:49

LONDYN (Reuter) - Piątkowe sesje na giełdach w Europie zakończyły się spadkami, chociaż indeksy wyhamowały nieco zniżki dzięki lepszym danym makroekonomicznym z USA.

W listopadzie produkcja przemysłowa w USA spadła o 0,3 procent, ale analitycy ankietowani przez Reutera spodziewali się spadku o 0,7 procent. Znacząco zmniejszyły się również zapasy przedsiębiorstw.

Obroty były niewielkie, a zarządzający funduszami przegrupowywali swoje portfele przed Świętami i Nowym Rokiem. Do godziny 18.40 czasu warszawskiego indeks Eurotop 300 spadł o 0,82 procent, a Eurostoxx 50 stracił 1,01 procent.

"Obroty są niewielkie, a inwestorzy są generalnie zadowoleni z obecnych poziomów" - powiedział Gert-Jan Geels z Euroeffect w Amsterdamie.

Nadal zniżkowały akcje spółek technologicznych, które najwięcej zyskały w ostatnich miesiącach. Francuski Alcatel zniżkował drugi dzień z rzędu tracąc w piątek 4,1 procent. Zniżkowały również spółki farmaceutyczne, ponieważ dzień wcześniej amerykański producent leków Bristol-Myers Squibb zapowiedział spadek zysku w 2002 roku.

"Wycena akcji koncernów farmaceutycznych jest wysoka, a wielu inwestorów niepokoi się, że kilka z nich może znacząco ucierpieć na wygaśnięciu patentów na niektóre leki" - powiedział John Hatherly z M&G w Londynie.

Na tle rynku wyraźnie błyszczał Credit Agricole, który w piątek zadebiutował na paryskim rynku. Akcje francuskiego banku detalicznego wzrosły o 5,7 procent. W czwartek cenę akcji ustalono na 16,60 euro.

"Gdybym był członkiem rady Credit Agricole zagłosowałbym przeciwko ofercie publicznej teraz. Bank mógł zadebiutować z ceną 19-20 euro za akcję, gdyby poczekali trzy-cztery miesiące" - powiedział Geels.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Lubelskie Zakłady Przemysłu Skórzanego PROTEKTOR Spółka Akcyjna

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Indeksy Europy spadły trzeci dzień z rzędu