Indeksy Europy zniżkują w ślad za USA

opublikowano: 10-05-2004, 10:06

Reuters: Europejskie giełdy rozpoczęły poniedziałkowe notowania od znacznych spadków. Inwestorzy są zaniepokojeni możliwością podwyższenia stóp procentowych w USA już w czerwcu i tym, że wzrost cen ropy do najwyższego od 14 lat poziomu zwiększy inflację i zagrozi ożywieniu gospodarczemu.

"Mamy obecnie taką nieprzyjemną mieszankę. Tematem przewodnim są niby stopy procentowe w USA, ale nad wszystkim wisi kwestia ropy" - powiedział Anais Faraj, analityk w banku Nomura.

Dodał, że podwyższenie stóp jest czymś przewidywalnym, natomiast ceny ropy to "kwestia otwarta".

Po piątkowych, lepszych od oczekiwań danych o kwietniowym wzroście liczby miejsc pracy w USA, rynki finansowe spodziewająsię podwyższenia stóp w USA już w przyszłym miesiącu.

Do godziny 9.50 indeks FTSE Eurotop 300 spadł o 1,6 procent, zaś DJ EuroStoxx zniżkował o 1,88 procent.

((Tłumaczył: Adrian Krajewski; Redagowała: Barbara Woźniak; RM:adrian.krajewski.reuters.com@reuters.net; Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700; warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu