Czytasz dzięki

Indeksy giełd Eurolandu poprawiają rekordy

(Artur Szymański)
opublikowano: 10-08-2005, 14:43

Indeksy giełd zachodnioeuropejskich zyskują na wartości po raz trzeci z kolei poprawiając tym samym trzyletnie szczyty. Inwestorzy ciepło przyjęli komunikat po posiedzeniu FOMC z którego wynika, że amerykańska gospodarka przyspiesza a inflacja jest po kontrolą.

Indeksy giełd zachodnioeuropejskich zyskują na wartości po raz trzeci z kolei poprawiając tym samym trzyletnie szczyty. Inwestorzy ciepło przyjęli komunikat po posiedzeniu FOMC z którego wynika, że amerykańska gospodarka przyspiesza a inflacja jest po kontrolą.

Udany dzień mają zwłaszcza posiadacze akcji spółek ubezpieczeniowych. American International Group (AIG), największa na świecie spółka branży opublikowała wyniki lepsze od oczekiwań analityków. Zysk netto przypadający na akcję wyniósł 1,27 USD, podczas gdy średnia prognoz specjalistów wynosiła 1,21 USD.

O ponad 3 proc. w górę idzie cena akcji Allianza, największej spółki ubezpieczeniowej w Europie. Niemiecki potentat również pochwalił się większym zarobkiem niż spodziewali się tego analitycy. Zysk netto wzrósł o 65 proc. osiągając wartość 1,39 mld EUR. Do poprawy rezultatów w największym stopniu przyczyniły się sprzedaż polis na życie oraz dział asset management.

W podobnym stopniu co Allianz wzbił się kurs Lufthansy, która po publikacji – jakże by inaczej – wyższych wyników od oczekiwań, podniosła też prognozę wyników na koniec roku. W II kwartale drugi w Europie przewoźnik lotniczy zarobił na czysto 116,2 mln EUR wobec 23 mln EUR straty przed rokiem.

Ale jeszcze większe powody do zadowolenia mają akcjonariusze Suezu, czwartej w Europie spółki branży energetycznej. Na giełdzie w Paryży kurs idzie w górę o 6 proc. po tym jak Dresdner Kleinwort Wasserstein i Credit Suisse First Boston podniosły rekomendacje do „kupuj” oraz „powyżej rynku”. Dzień wcześniej Suez zaoferował 11,4 mld EUR za 50 proc. belgijskiej spółki Electrabel. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane