Indeksy giełd w Europie odbiły po dwóch słabszych dniach

(Artur Szymański)
opublikowano: 07-06-2005, 16:04

Po dwóch dniach spadków, wtorkowe sesje na giełdach w Europie Zachodniej przynoszą wzrosty cen akcji. Zwyżce przewodzą niemiecki Siemens i francuski Pernod Ricard, które zdecydowały się sprzedać działy nie przynoszące zysków.

Po dwóch dniach spadków, wtorkowe sesje na giełdach w Europie Zachodniej przynoszą wzrosty cen akcji. Zwyżce przewodzą niemiecki Siemens i francuski Pernod Ricard, które zdecydowały się sprzedać działy nie przynoszące zysków.

Paneuropejski indeks Dow Jones Stoxx 600 zyskuje ponad 0,6 proc. i zbliża się do trzyletniego maksimum. Zyskują wszystkie z osiemnastu ujmowanych w nim branż za wyjątkiem spółek surowcowych.

We Frankfurcie o prawie 2 proc. drożeją walory Siemensa, który w końcu zdecydował się sprzedać niedochodowy oddział produkcji telefonów komórkowych. Koncern stracił na tej działalności 500 mln EUR. Przejmie go tajwański BenQ. Sprzedaż oddziału będzie kosztować 350 mln EUR. Po transakcji Siemens obejmie 2,5 proc. akcji największego tajwańskiego producenta komórek, wartości 50 mln EUR.

O niespełna 3 proc. skoczył na paryskiej giełdzie kurs producenta alkoholi Pernod do rekordowego poziomu 129 EUR i to pomimo, że akcje nie uprawniają już do wypłaty dywidendy z zysku za ubiegły rok. Inwestorzy dobrze przyjęli decyzję o sprzedaży marki Bushmills, za którą Diageo zapłaci 365 mln USD.

W centrum zainteresowania od kilku już dni znajdują się akcje włoskiego UniCredito Italiano i niemieckiego HVB, które podobno ustaliły już szczegóły fuzji. Akcje obydwu firm znajdują dziś kupców na swych podstawowych parkietach notowań, ale nie ma szaleństwa zakupów. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Indeksy giełd w Europie odbiły po dwóch słabszych dniach