Indeksy giełd w USA rosną dzięki spadkowi cen ropy

opublikowano: 22-11-2004, 20:03

Druga połowa notowań na amerykańskich rynkach akcji przebiega w lepszych nastrojach niż pierwsza. To skutek oddalenia się kursu ropy od psychologicznej bariery 50 USD za baryłkę i stabilizacji notowań dolara.

Cena ropy spadła na NYMEX do 48,60 USD. To skutek oczekiwań lżejszej zimy na północnym zachodzie USA. Łagodniejsza pogoda pozwoli zmniejszyć popyt na paliwa i tym samym będzie ograniczać wzrost cen ropy. Tymczasem dolar przestał słabnąć. Amerykańska waluta wciąż utrzymuje się jednak w pobliżu historycznego minimum wobec euro.

Branża komputerowa znalazła się w centrum zainteresowania po raporcie Merrill Lynch, w którym prognozuje się spadek wzrostu rynku PC-tów w najbliższych dwóch latach. Akcje największych przedstawicieli branży minimalnie jednak drożeją. To w dużym stopniu zasługa Apple. Kurs producenta komputerów iMac i iPod poszedł w górę o ponad 10 proc. po podwyższeniu o 92 proc. ceny docelowej jego akcji przez analityków Piper Jaffray. Negatywne skutki raportu Merrill Lynch widać jednak w przypadku Microsoftu. Akcje potentata rynku oprogramowania wyraźnie tanieją. W sektorze oprogramowania tanieją także papiery Oracle. Mimo poparcia jego oferty przejęcia przez 60 proc. akcjonariuszy PeopleSoft, rada nadzorcza spółki odrzuciła ją w sobotę jako zbyt niską. Kurs PeopleSoft rośnie o 0,9 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Indeksy giełd w USA rosną dzięki spadkowi cen ropy