Indeksy GPW tracą, ale przy małych obrotach

(Artur Szymański)
opublikowano: 08-03-2005, 11:30

Przyzwoite obroty są tylko na akcjach Telekomunikacji Polskiej i PKN Orlen, a na szerokim rynku – także Borsodchem. Reszta rynku śpi.

Przyzwoite obroty są tylko na akcjach Telekomunikacji Polskiej i PKN Orlen, a na szerokim rynku – także Borsodchem. Reszta rynku śpi.

Zgodnie z oczekiwaniami, początek wtorkowej sesji przynosi nieduży spadek giełdowych indeksów. Inwestorzy nie palą się do handlu akcjami, co pokazują bardzo niskie jak na ostatnie tygodnie, obroty. W pierwszej godzinie sesji, wartość obrotu akcjami spółek z WIG20 wyniosła niecałe 100 mln zł.

Ponad połowa to zasługa Telekomunikacji Polskiej. Około 30 mln zł dorzucił PKN Orlen. Jak więc łatwo obliczyć obie spółki zapewniają 80 proc. obrotu spółek tworzących indeks WIG20. Na całym rynku obroty są wyższe raptem o 30 proc. Rynek zasypia, zanosi się na nudną stabilizację poniżej poziomu wczorajszego zamknięcia do ostatniej godziny, a może i do samego zamknięcia.

Nie bardzo dziś pomaga nam węgierski BUX, który oddala się coraz bardziej na północ od wczorajszego zamknięcia. Zaczął od około 0,2-proc. wzrostu, po dwóch godzinach zyskuje już 1,4 proc. wbrew trendowi w Europie Zachodniej, gdzie indeksy notują około 0,3-proc. straty. Wzrost w Budapeszcie rodzi (nikłą) nadzieję, że także do Warszawy zawita na dniach kapitał zagraniczny. Inwestorzy muszą się jednak liczyć, że tak wcale nie musi się stać.

Zagranicę od naszego rynku odstrasza czynnik ryzyka politycznego. Po ubiegłotygodniowej deklaracji premiera Marka Belki, że wybory odbędą się w czerwcu wydawało się, że gracze mają około dwóch miesięcy spokoju, ale niektórzy politycy SLD już przebąkują, że może warto wybory przyspieszyć. Tym samym wprowadzają na rynek niepewność – największego wroga inwestujących na rynkach finansowych. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane