Indeksy GPW tracą, bo oddala się szansa na koalicję PO-PiS

(Artur Szymański)
opublikowano: 26-10-2005, 13:52

Inwestorzy tracą nadzieję na powstanie koalicji PiS-PO i emocjonalnie zareagowali na sejmowe „przepychanki”. Wczesnym popołudniem WIG20 zanotował błyskawiczny spadek z 0,6-proc. plusa na taki sam minus.

Inwestorzy tracą nadzieję na powstanie koalicji PiS-PO i emocjonalnie zareagowali na sejmowe „przepychanki”. Wczesnym popołudniem WIG20 zanotował błyskawiczny spadek z 0,6-proc. plusa na taki sam minus.

Zamieszanie w sejmie wokół wyboru marszałka zdominowało przebieg sesji na GPW. PiS nie zgadza się Bronisława Komorowskiego, kandydata PO. Z kolei Platforma nie zaaprobuje Marka Jurka, którego wysunęło Prawo i Sprawiedliwość. Ewidentny konflikt źle wróży powstaniu koalicji tych dwóch partii.

Nic więc dziwnego, że indeksy GPW a także złoty na rynku walutowym zanotowały gwałtowną obniżkę. Do godziny 14.10 mamy przerwę w obradach Sejmu, do tego czasu spadek WIG20 raczej się nie pogłębi.

O zgubnym wpływie polityki na GPW świadczy porównanie WIG20 z indeksami giełd naszego regionu. Węgierski BUX zyskuje ponad 2,6 proc., czeski PX50 zwyżkuje o ponad 1 proc. Znacznie lepiej od naszej giełdy prezentują się też zachodnioeuropejskie parkiety zwyżkujące około 0,6 proc.

Początek środowej sesji był dla posiadaczy akcji udany, zwłaszcza dla akcjonariuszy Telekomunikacji Polskiej, której wyniki kwartalne okazały się bardzo dobre. Przed rozpoczęciem sesji spółka poinformowała o wzroście zysku netto do 937 mln zł z 628 mln zł przed rokiem, chociaż nie uniknięto 1,5-proc. spadku przychodów.

Z początku walory telekomu wzrosły o 2 proc. Zwyżka kursu TP pociągnęła WIG20 w górę, jednak już po kilkunastu minutach inwestorzy zaczęli realizować zyski, skutkiem czego kurs zjechał do poziomu wtorkowego zamknięcia, a następnie na około 0,4-proc. minus. Z rynkowych gigantów na niewielkim plusie utrzymuje się już tylko PKN Orlen, tracą natomiast KGHM oraz wszystkie banki za wyjątkiem BPH. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane