Indeksy GPW wzrosły dzięki transferom do OFE

IŁAWSKIE ZAKŁADY NAPRAWY SAMOCHODÓW SPÓŁKA AKCYJNA
13-03-2002, 16:29

WARSZAWA (Reuters) - W środę inwestorów skłoniły do kupowania informacje o tym, że ZUS przekaże funduszom emerytalnym pierwszą dużą sumę w tym miesiącu. W efekcie warszawska giełda zkończyła sesję zwyżką, a najczęściej handlowaną spółką był bank Pekao.

Zdaniem analityków nadzieje na kolejne transfery do OFE mogą przyczynić się do wzrostów na giełdzie. Dodatkowo analitycy liczą, iż przed końcem kwartału niektóre fundusze będą chciały poprawić swoje portfele i stopy zwrotu i zdecydują się na większe zakupy.

"Myślę, że można się spodziewać następnych pieniędzy z ZUS, jeżeli się okaże, że jeszcze trochę wpłynie, to rynek będzie rósł" - powiedział Sebastian Siejko, makler z CAIB Investment Management.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) poinformował, że przekaże w czwartek do Otwartych Funduszy Emerytalnych 200 milionów złotych składek emerytalnych za luty plus 50 milionów złotych za marzec.

"Część inwestorów i instytucji zaczęła kupować akcje pod te przepływy i stąd mamy lekkie odbicie na rynku" - powiedział Rafał Grzybowski, analityk z BDM PKO BP.

We środę WIG 20 wzrósł o 0,6 procent do 1.354,9 punktu. TechWIG zyskał 0,4 procent i zamknął się na poziomie 627 punktów. Obroty wzrosły do 276 miliona złotych z 175 milionów złotych we wtorkowych notowaniach.

Najczęściej handlowaną spółką podczas środowej sesji był bank Pekao, obroty jego akcjami sięgnęły 144 milionów złotych. Zdaniem maklerów jego akcje kupowali i sprzedawali inwestorzy zagraniczni. Kurs spółki spadł na zamknięciu o 0,5 procennt do 101 złotych.

W środę odbił się natomiast kurs PKN Orlen i na zamknięciu wzrósł o 1,6 procent do 19,10 złotego. Zdaniem analityków papier ten skupować mogą inwestorzy zagraniczni i krajowe fundusze.

((Olga Markiewicz, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IŁAWSKIE ZAKŁADY NAPRAWY SAMOCHODÓW SPÓŁKA AKCYJNA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Indeksy GPW wzrosły dzięki transferom do OFE