Indeksy nadal nisko, rynek jest wyprzedany

Robert Kurowski
17-06-2008, 00:00

Poniedziałkowa sesja rozpoczęła się od korekty wzrostowej. WIG20 na początku dnia poszedł w górę o 0,97 proc. Podobne zmiany dotyczyły również pozostałych indeksów GPW. Poprawa nastrojów była głównie zasługą czynników technicznych (obrony pułapu 2669-2700 pkt) oraz pozytywnego finiszu w piątek na sesji w USA.

W kolejnych godzinach WIG20 się ustabilizował, jednak po południu sytuacja się pogorszyła. To z kolei skutek słabnących indeksów w Europie. Na GPW doszło do rozwarstwienia. Najbardziej tracił WIG20 (-1,16 proc. na koniec dnia). Najlepiej zachowywał się indeks średnich spółek sWIG80, który na zamknięciu wzrósł o 0,83 proc.

Nie wszystkie opublikowane w poniedziałek dane okazały się zgodne z oczekiwaniami (niższa aktywność gospodarcza Empire State NY, płace w Polsce wzrosły wolniej, niż prognozowano). Za główny powód, który wywołał popołudniową przecenę na największych giełdach akcji, należy więc uznać ponowny wzrost cen ropy. Obawy o wzrost kosztów wywołały wzrost aktywności podaży. Pokazują to obroty, które ogółem wyniosły przyzwoite 1,4 mld zł. Na rynek nie działają dobre informacje, także te ze spółek. Pobudzają kupujących tylko na krótko. Minimalny wzrost ceny zanotowały akcje Action (+0,89 proc.), mimo informacji, że spółka może podwyższyć prognozę tegorocznych wyników. Także Kopex początkowo zyskiwał nawet 5,5 proc., by dzień zakończyć zwyżką tylko o 2,36 proc., co wydaje się umiarkowanym wynikiem po danych o zawarciu przez tą firmę kontraktu wartego 85 mln USD.

Obrona ubiegłotygodniowego minimum, dzień trzech wiedźm (kontrakty terminowe wygasają w piątek) oraz korelacja z rynkami zagranicznymi wyznaczą kierunek indeksów GPW. Na razie wszystko przemawia za realizacją negatywnego scenariusza, jednak wyprzedanie rynku może skutkować nieoczekiwaną zmianą trendu — przynajmniej krótkoterminowo.

Robert Kurowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Kurowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Indeksy nadal nisko, rynek jest wyprzedany