Indeksy najwyżej od 5 lat

Tadeusz Stasiuk
28-09-2006, 00:00

Środowe notowania na największych europejskich giełdach niemal cały dzień toczyły się pod dyktando strony popytowej. Rosnące ceny akcji, napędzane spekulacjami o możliwych fuzjach i przejęciach, wyniosły indeksy do poziomów najwyższych od pięciu lat.

Dużym powodzeniem cieszyły się papiery Endesy, hiszpańskiego koncernu użyteczności publicznej. E.ON, niemiecki gigant, podwyższył ofertę przejęcia rywala do 47,1 mld USD. Popularnością cieszyły się też walory EMI Group. Dziennik „Times” napisał, że Warner Music Group, potentat rynku rozrywki, namawia udziałowców brytyjskiej spółki do fuzji. Wśród najmocniej drożejących były też firmy z sektorów wydobywczego i paliwowego. Blisko 3 proc. zyskiwały na wartości akcje BHP Billiton i Rio Tinto. Obawy o radykalne działania OPEC, który nie dopuścił do dalszej zniżki cen ropy, wsparły kwotowania BP, największego europejskiego koncernu rafineryjnego.

Spore zainteresowanie towarzyszyło wymianie walorów spółek motoryzacyjnych. Francuska grupa PSA ujawniła szczegóły programu restrukturyzacyjnego. W sprawie szwedzkiej Scanii nie cichną spekulacje o przejęciu spółki. Ostatnio wzięcie ma hasło stworzenia połączenia MAN-Scania-Volkswagen. Prezentacja dobrych rezultatów z trzeciego kwartału roku finansowego wsparła w Sztokholmie notowania Hennes & Mauritz, wicelidera sektora dystrybutorów odzieży.

Nastroje popsuła nieco prezentacja danych o zamówieniach na dobra trwałe w USA. Ich wartość w sierpniu niespodziewanie spadła, co wymusiło korektę na otwarciu sesji za oceanem. Gracze oczekiwali również na informacje o sprzedaży nowych domów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Indeksy najwyżej od 5 lat