Indeksy osłabły po sygnałach z USA

Paweł Kubisiak
14-03-2002, 00:00

Środowe sesje na giełdach Europy zakończyły się przeceną większości indeksów. Notowania rozpoczęły się od niewielkich zwyżek, gdyż inwestorzy liczyli że dane o sprzedaży detalicznej potwierdzą wychodzenie gospodarki amerykańskiej z kryzysu. Ale dane okazały się gorsze od oczekiwań. W lutym sprzedaż wzrosła o 0,3 proc., gdy analitycy spodziewali się wzrostu o 0,9 proc. Po publikacji indeksy zaczęły spadać i większość papierów utraciła poranne zyski.

Na plusie utrzymały się jedynie spółki tradycyjne. Najwięcej zyskał sektor farmaceutyczny, dzięki niemieckiemu koncernowi chemicznemu Bayer, który opublikował dobre wyniki. Pozytywne nastroje umocniła informacja o potencjalnej fuzji szwajcarskich producentów leków — Novartis i Roche.

Deutsche Telekom wzrósł prawie o 0,8 proc. po ujawnieniu aliansu T-Mobile i Microsoftu. Jednak wtorkowych strat nie odrobili producenci telefonów komórkowych. Prawie 0,5 proc. poszła w dół wycena fińskiej Nokii, której nie pomogła nawet dobra rekomendacja Deutsche Banku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Indeksy osłabły po sygnałach z USA