Indeksy w Europie nadal najniższe od XII 1998 roku

Mariusz Potaczała
opublikowano: 14-09-2001, 19:16

LONDYN (Reuters) - W piątek indeksy giełd europejskich spadły do najniższych od trzech lat poziomów. Inwestorzy wyprzedawali dzisiaj akcje obawiając się tego, co może się wydarzyć na poniedziałkowym otwarciu giełd na Wall Street, pierwszy raz od czasu ataków terrorystycznych.

Obawy potęguje dodatkowo niepewność co do możliwej militarnej odpowiedzi USA na ataki w Nowym Jorku i Waszyngtonie. W piątek amerykański Senat zatwierdził upoważnił prezydenta George'a W. Busha do "użycia wszelkiej potrzebnej siły" przeciw terroryzmowi.

Podczas gdy większość giełd europejskich była już zamknięta indeks Eurotop 300 spadł o 5,12 procent. Indeks ten w ciągu tygodnia stracił o dziewięć procent, głównie po wtorkowych atakach. Indeks DJ Euro Stoxx 50 spadł natomiast o 5,86 procent.

Pod koniec sesji blue-chipy ze wszystkich sektorów zanotowały spadki. Kurs akcji holenderskiego Philipsa spadł o 13,2 procent, akcje francuskiego Vivendi straciły 12 procent.

Najbardziej ucierpiały sektory hotelarski, turystyczny, lotniczy, jak i producenci dóbr luksusowych.

Kurs akcji British Airways spadł o 16 procent, niemieckiej Lufthansy stracił 9,7 procent, a akcje Alitalia spadł o 10 procent.

Akcje LVMH, największego producenta dóbr luksusowych straciły natomiast 7 procent.

Banki także były wśród spółek, które straciły najbardziej. Akcje holenderskiego ABN Amro spadły o 11,8 procent, a hiszpańskiego BSCH o 9,8 procent. O 9,5 procent spadł również holenderski ubezpieczyciel Aegon.

Giełdy w USA wznowią notowania w poniedziałek o 15.30 czasu warszawskiego. Ekonomiści spodziewają się, że Zarząd Rezerwy Federalnej obniży w niedługim czasie amerykańskie stopy procentowe. Decyzja ta już została zapewne zdyskontowana.

Inwestorzy i zarządzający funduszami twierdzą, że giełdy na Wall Street zanotują spadki na otwarciu i w ciągu dnia stracą do pięciu procent, co nie powinno wywołać paniki w Europie.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu