Indeksy w Europie zniżkują po katastrofie w USA

Przemysław Barankiewicz, Łukasz Świerżewski
opublikowano: 12-11-2001, 18:16

LONDYN (Reuters) - W poniedziałek indeksy na giełdach europejskich zniżkowały po informacji, że pasażerski samolot linii American Airlines rozbił się w Nowym Jorku. Katastrofa ta spowodowała spadek indeksu sektorów linii lotniczych i firm ubezpieczeniowych o około 12 procent każdy.

Do godziny 18.12 indeks FTSE Eurotop 300 spadł o 1,87 procent, a DJ Euro Stoxx stracił 2,91 procent.

Spadły kursy akcji linii lotniczych, odczuwające jeszcze efekty ataków na USA z 11 września. British Airways stracił 6,53 procent, a Lufthansa 5,15 procent.

KLM Royal Dutch zniżkował natomiast o 6,45 procent, a obroty akcjami Alitalia zostały zawieszone, gdy ich wartość spadła o 10 procent.

"To ogranicza jakiekolwiek zyski linii lotniczych w najbliższym czasie, a kursy ich akcji będą ulegać niewielkim wahaniom do czasu, gdy nie zostaną wyjaśnione przyczyny katastrofy" - powiedział Riccardo Bindi z Lombard Odier.

"Nawet, jeżeli jest to po prostu katastrofa lotnicza, pozwala to zauważyć, co by się stało w wypadku kolejnego ataku. Widać, jak niepewne jest zaufanie inwestorów" - dodał.

Straciły także akcje firm ubezpieczeniowych. Francuska AXA spadła o 6,16 procent, a Swiss Re i niemiecki Allianz zniżkowały po około 3,5 procent każdy.

Na Wall Street indeks Dow Jones spadł o 1,52 procent, a Nasdaq stracił 1,12 procent. Piątkową sesję oba indeksy zakończyły niewielką zwyżką.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Barankiewicz, Łukasz Świerżewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Indeksy w Europie zniżkują po katastrofie w USA