Indeksy w Moskwie na trzytygodniowym minimum

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 14-02-2022, 10:41

Groźba rosyjskiej inwazji na Ukrainę straszy inwestorów na giełdzie w Moskwie. Indeksy zeszły najniżej od niemal trzech tygodni.

MAXIM SHEMETOV / Reuters / Forum

Jak podaje agencja Reuters, oparty o rubla indeks MOEX spadł o 3,9 proc. schodząc do najniższego poziomu od 18 dni. Z kolei wskaźnik RTS bazujący na amerykańskim dolarze tąpnął aż o 5,2 proc.

Po porannym załamaniu, będącym kontynuacją piątkowej przeceny zmienił się trend na rublu. Rosyjska waluta umocniła się względem „zielonego” o 0,7 proc. choć liczona od początku roku strata wynosi 2,6 proc. Wsparciem dla rubla są podwyżki stóp procentowych, w tym sięgająca 100 pkt bazowych z ostatniego tygodnia.

Wyprzedaż obserwowana jest też na rynku rosyjskiego długu, a obligacje denominowane w dolarach spadły aż o 3,1 centa.

Rosyjska inwazja może skutkować dalszą awersją do ryzyka, co oznaczać będzie kontynuację odwrotu od akcji w poszukiwaniu bezpiecznego schronieni – ocenił Charalambos Pissouros, szef badań w JFD Group.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane