Indeksy w USA spadły piąty tydzień z rzędu

opublikowano: 30-09-2002, 07:54

NOWY JORK (Reuters) - Negatywne prognozy analityków dla General Electric (GE) oraz obniżka założeń finansowych tytoniowego giganta Philip Morris doprowadziły do znacznej przeceny akcji na nowojorskiej giełdzie w piątek.

Giełdy w Nowym Jorku zniżkowały piąty tydzień z rzędu.

"Wszyscy niepokoją się o sytuację na rynku i w gospodarce. Przez ostatnie dwa i pół roku jedyną właściwą decyzją była sprzedaż akcji. Warunki są trudne" - powiedział Edward Hemmelgarn z Shaker Investment, firmy zarządzającej aktywami o wartości 2,2 miliarda dolarów.

Największej przecenie uległ indeksy blue-chipów Dow Jones z powodu negatywnych informacji dotyczących dwóch spółek wchodzących w jego skład: GE i Philip Morris.

Banki inwestycyjne Lehman Brothers i Credit Suisse First Boston obniżyły swoje rekomendacje dla General Electric w dzień po konferencji szefów spółki z analitykami. Zdaniem banków w trudnej sytuacji znalazł się szczególnie dział produktów plastikowych i pion usług finansowych GE. Kurs spółki spadł o ponad 7,2 procent.

Philip Morris największy na świecie producent papierosów obniżył prognozę zysku na cały rok. Spółka poinformowała, że mimo akcji promocyjnych klienci wybierają tańsze marki papierosów innych firm. Akcje firmy potaniały o ponad 11 procent.

O blisko pięć procent przeceniono również akcje spółki telefonii lokalnej - SBC Communications, która zapowiedziała redukcję zatrudnienia o sześć procent.

Dow Jones spadł o 3,7 procent do 7.701,45 punktu, a Nasdaq Composite stracił 1,84 procent i wyniósł 1.199,15 punktu. W całym tygodniu Dow stracił 3,6 procent, a Nasdaq 1,8 procent.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu