Czytasz dzięki

Indeksy w Warszawie pod kreską

  • PAP
opublikowano: 15-09-2020, 17:53

Pomimo pozytywnych nastrojów na rynkach zagranicznych warszawskie indeksy zanotowały spadki. W ocenie Sobiesława Kozłowskiego, dyrektora departamentu analiz i doradztwa Noble Securities, ta rozbieżność może być związana z nadchodzącym debiutem Allegro.

"Wtorkowa sesja giełdowa była ciekawa pod względem zmienności. Widać było także wyraźną słabość warszawskich indeksów na tle wskaźników europejskich i amerykańskich, które we wtorek rosły. Wydaje się, że głównym wyjaśnieniem tej rozbieżności może być potencjalny debiut Allegro, które może stać się największą lub drugą za CD Projektem spółką na GPW. Inwestorzy robią sobie miejsce i jednocześnie gromadzą środki pod nadchodzące IPO, co może być jednym z argumentów za realizacją zysków na CD Projekcie, którego kurs od dawna mocno rósł" - powiedział Sobiesław Kozłowski.

Allegro.eu ogłosiło zamiar przeprowadzenia oferty publicznej i debiutu na GPW. Z nowej emisji spółka chce pozyskać 1 mld zł. Z nieoficjalnych informacji do których dotarł PAP Biznes wynika, że budowa księgi popytu na akcje Allegro może zacząć się w poniedziałek, 21 września, o ile do tego czasu luksemburski nadzór zatwierdzi prospekt emisyjny. Źródła rynkowe twierdzą, że ustalona przez oferujących wartość grupy sięga około 45 mld zł. Po wtorkowym zamknięciu CD Projekt wyceniany był na około 39 mld zł.

Na wtorkowym zamknięciu WIG20 stracił 0,84 proc. do 1.743,93 pkt., WIG zniżkował o 0,83 proc. do 50.037,97 pkt., mWIG40 spadł o 1,1 proc. do 3.576,65 pkt., a sWIG80 poszedł w dół o 0,2 proc. do 14.252,99 pkt.

Obroty na GPW wyniosły 888 mln zł, z czego 698 mln zł przypadło na spółki z WIG20. Inwestorzy najczęściej handlowali akcjami CD Projektu (183 mln zł) oraz JSW i KGHM (po blisko 66 mln zł).

WIG20 rozpoczął wtorkowe notowania nieznacznie na plusie, jednak już po kilku minutach znalazł się pod kreską. Spadki przybrały na sile w drugiej części dnia. Warszawskie indeksy były przy tym odosobnione, gdyż zarówno w Europie jak i w USA przeważały wzrosty.

W momencie zamknięcia warszawskich notowań niemiecki DAX rósł 0,1 proc., a amerykański S&P 500 zyskiwał o 0,7 proc.

Wśród 15 sektorów notowanych na GPW nad kreską utrzymały się jedynie leki - wzrost o 1,5 proc. Najmocniej zniżkowały energetyka - o 2,2 proc. i producenci gier - o 2 proc.

Kozłowski ocenił, że w przypadku sektora energetycznego, inwestorzy aktualizują początkowo pozytywnie przyjmowane argumenty o wydzieleniu z sektora aktywów górniczych, gdyż zauważyli, że reforma napotyka pewne wyzwania i może nie nastąpić tak szybko, jak to planowano.

W WIG20 drugą sesję z rzędu najmocniej spadał kurs Tauronu - tym razem o 6 proc. Za nim znalazły się: CD Projekt - o 3,4 proc. i Orange - w dół o 3,3 proc.

Z kolei czwarty raz z rzędu największy dzienny wzrost odnotował kurs JSW (+6,3 proc.) i zamknął notowania na poziomie 25,4 zł. Przebił tym samym szczyt z początku stycznia i jest najwyżej od roku.

Kozłowski zauważył, że po bardzo mocnej przecenie, na kursie JSW trwa próba odreagowania. Zwrócił uwagę, że poza zbliżającą się decyzją ws. udzielenia pomocy dla JSW w ramach tarczy antykryzysowej, na rynku pojawiają się spekulacje o możliwym ograniczeniu eksportu węgla koksującego z Australii do reszty świata, co korzystnie wpłynęłoby na postrzeganie JSW przez inwestorów.

Po około 1,5 proc. zyskały PZU, Santander i Alior.

W indeksie średnich spółek Mabion, który w pierwszych minutach handlu zyskiwał 25 proc., na koniec dnia wzrósł o 4 proc. Mabion poinformował, że zawarł z australijską firmą Vaxine porozumienie (Memorandum of Understanding) dotyczące wypracowywania uzgodnień w odniesieniu do potencjalnego rozwoju procesu, produkcji i komercjalizacji produktu Covax-19, mogącego stanowić szczepionkę na COVID-19.

Z kolei około 5 proc. wzrosty utrzymał Mercator Medical.

Większość spółek zakończyła giełdową sesję spadkami, a na dole zestawienia w mWIG40 znalazły się Asseco SEE, Grupa Azoty, Enea, Inter Cars i ING, które zniżkowały po około 3-4 proc.

Wśród małych firm wzrostem o 12 proc. wyróżniła się Lubawa. Wielton i ML System zyskały po około 5 proc.

Z kolei zniżkowały OncoArendi Therapeutics - o 6 proc., a także Mirbud, Idea Bank, Torpol - po około 4 proc.

Na szerokim rynku Sunex zyskał 25 proc., a Global Cosmed wzrósł o 10 proc.

Sunex rósł piątą sesję z rzędu. Po poniedziałkowej sesji spółka zaraportowała zysk netto za pierwsze półrocze 2020 r. na poziomie 3,5 mln zł wobec 2,1 mln zł rok wcześniej.

Grupa Global Cosmed podniosła prognozę EBITDA w 2020 roku do 28 mln zł z 22 mln zł prognozowanych wcześniej. Przychody mają wynieść 348 mln zł wobec 329 mln zł zakładanych poprzednio. 

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane