Indeksy Wall Street ugięły się pod naporem złych wieści

opublikowano: 17-01-2003, 19:09

Piątkowe notowanie na amerykańskich giełdach zdominowała wyprzedaż akcji i zapowiada się, że taki trend utrzyma się do końca notowań. Inwestorzy pozbywali się przede wszystkim papierów spółek technologicznych, gdyż czwartkowe raporty liderów branży nie wróżą dobrych perspektyw sektora. Kwartalny zysk IBM był gorszy o 27 proc., Sun Microsystems poniósł niespodziewanie dużą stratę, a Microsoft zapowiedział słabe wyniki w bieżącym półroczu. Podobne brzmienie miał wtorkowy raport Intela, który zrealizował prognozy, lecz zapowiedział mocne ograniczenie wydatków inwestycyjnych.

Po trzech godzinach sesji Dow Jones i S&P 500 straciły po 1,2 proc., a Nasdaq spadł o 2,6 proc. W tym czasie papiery IBM, Intela i Microsoftu potaniały o prawie 5 proc., a Sun Microsystems stracił 1,5 proc.

Sytuację pogorszyły najnowsze dane na temat amerykańskiej produkcji przemysłowej, która spadła w grudniu o 0,2 proc., podczas gdy analitycy spodziewali się wzrostu o 0,3 proc. Przyczyną spadku było zmniejszenie się produkcji w branży samochodowej. Dodatkowo deficyt handlowy USA wzrósł w listopadzie do rekordowego poziomu 40,1 miliarda dolarów, przekraczając oczekiwania analityków.

Mimo tego na niewielkim plusie utrzymują się papiery General Motors. Na czwartkowej sesji spółka zanotowała stratę, mimo, iż poinformowała o trzykrotnym wzroście zysku. Niewielką zwyżkę notują też akcje Home Depot. Największa amerykańska sieć handlu artykułami wyposażenia wnętrza i budowlanymi kolejny raz obniżyła prognozę rocznego zysku, jednak władze spółki spodziewają się, iż wzrośnie on w ciągu roku o 9-14 proc.

Słabe perspektywy amerykańskich spółek zbiegły się z obawami jakie budzi ewentualny wybuch wojny w Iraku. Szef inspektorów rozbrojeniowych ONZ, Hans Blix powiedział, że nie ma pewności, czy Irak pozbył się broni chemicznej. W czwartek inspektorzy odkryli 11 pustych głowic do przenoszenia broni chemicznej.

Paweł Kubisiak

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Indeksy Wall Street ugięły się pod naporem złych wieści