Czytasz dzięki

Indie podniosły podatek paliwowy

opublikowano: 06-05-2020, 07:22

Rząd Indii podjął decyzję o zwiększeniu specjalnego podatku od benzyny i oleju napędowego. Pozyskane środki mają być wykorzystane do sfinansowania gwałtownego wzrostu deficytu budżetowego.

Dodatkowe opłaty za benzynę zostały podniesione o 10 rupii (0,13 USD) za litr a na olej napędowy o 13 rupii. Nowe stawki obowiązują od dziś. Rząd twierdzi, że nie spowoduje to zmiany cen na stacjach paliwowych, zaś detaliści paliwowi musza przyjąć na siebie nowe obciążenie. 

Przed ostatnim wzrostem cen benzyna w Delhi kosztowała około 70 rupii za litr, z czego około połowę stanowiły podatki.

Rząd premiera Narendra Modi’ego od lat wykorzystuje niższe globalne ceny ropy naftowej do podnoszenia krajowych opłat i łagodzenia sytuacji pogarszających się finansów w kraju. Luka budżetowa Indii w roku zakończonym 31 marca wyniosła 4,4 proc. w relacji do PKB przekraczając cel na poziomie 3,8 proc. i narażając naród na obniżenie ratingu kredytowego.

Tymczasem indeks PMI dla sektora usług w Indiach gwałtownie zapikował w kwietniu do zaledwie 5,4 pkt. Miesiąc wcześniej kształtował się na poziomie 49,3 pkt. a mediana prognoz ekonomistów zakładała spadek do 40,0 pkt.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane