Indie skredytują rozwój Afryki

WST, Bloomberg
opublikowano: 2011-05-25 14:04

Indie przygotują obliczaną na 5 mld USD linię kredytową dla afrykańskich krajów. Pożyczki mają być udzielane w ciągu najbliższych trzech lat i finansować rozwój ekonomiczny na kontynencie, zapowiedział premier Manmohan Singh. Jego zdaniem, Afryka posiada wszystkie warunki wstępne by stać się głównym biegunem wzrostu na świecie.

Indie zwiększają swoje powiązania z Afryką konkurując na tym polu z Chinami, których wartość wymiany handlowej z kontynentem, według danych Consultancy Africa Intelligence, osiągnęła w 2008 r. poziom 106,8 mld USD. Obecnie handel pomiędzy Afryką a Indiami szacowany jest na 50 mld USD.

Oprócz wspomnianej linii kredytowej Indie „dostarczą” 700 mln USD na programy szkoleniowe i nowe instytucje, które konsultowane mają być z Unią Afrykańską.

WST, Bloomberg