Indie wstrzymują import urządzeń energetycznych z Chin

ARŻ, Bloomberg
opublikowano: 03-07-2020, 13:14

Minister energetyki Raj Kumar Singh powiedział, że Indie wstrzymają import urządzeń energetycznych z Chin. Kraj chce postawić na rodzimą produkcję m.in. ze względu napięte stosunki pomiędzy sąsiadami na terenach przygranicznych, odbudowę gospodarki po pandemii i obawy o cyberbezpieczeństwo.

„Mamy zdolność do samodzielnej produkcji wszelkiego rodzaju sprzętu” – stwierdził minister i zachęcił urzędników do promowania w przetargach ofert lokalnych firm. Indie wydały w Chinach 2,8 mld dolarów na urządzenia do produkcji energii nieodnawialnej.

Premier kraju Narendra Modi prosi firmy o poszukiwanie dostawców z Indii, aby pobudzić ożywienie gospodarcze i tworzyć miejsca pracy po ograniczeniach związanych z koronawirusem.

Duży wpływ na decyzję o zaprzestaniu importu mają też napięte stosunki pomiędzy oboma krajami na terenach przygranicznych. „Mamy, który wkracza na nasze terytorium, który zabija naszych żołnierzy, a my tworzymy miejsca u nich, a nie u nas” – stwierdził Raj Kumar Singh. Odniósł się w ten sposób do starć, które miały miejsce w ubiegłym miesiącu.

Nie bez znaczenia pozostaje też cyberbezpieczeństwo. „Systemy zasilania są wrażliwymi systemami i są podatne na cyberataki” – zakończył polityk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane