Indykpol ukarany za korektę prognoz

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 15-12-2004, 00:00

W ostatnim miesiącu akcje Indykpolu spadły blisko 20 proc. To cena za korektę tegorocznych prognoz. Zarząd drobiarskiej spółki uspokaja i podkreśla, że mimo trudnej sytuacji w sektorze nie ma powodów do paniki. Obiecuje wypełnienie okrojonych prognoz i szykuje ambitniejszy plan na 2005 r.

Jeszcze niedawno notowania olsztyńskiej spółki trzymały się poziomu 85-90 zł, wczoraj spadły przez moment nawet poniżej 70 zł. Tyle po raz ostatni płacono za jej akcje w kwietniu. Korekta dotknęła spółkę w IV kwartale, który z racji świąt uważany jest za najlepszych w branży. Przypadek? Nie. Kara za przestrzelenie prognoz. W raporcie za III kwartał spółka przyznała, że zamiast 30 mln zł rocznego zysku operacyjnego uzyska 18 mln zł, zysk netto wyniesie 11,5 mln zł, 6 mln zł mniej niż zakładano.

Skąd rozbieżności? To wynik zmiany sposobu rozliczenia unijnej dotacji. Opublikowana w kwietniu prognoza uwzględniała 6,5 mln zł dopłat z funduszu SAPARD. Tymczasem dotacje mają być zaksięgowane w rozliczeniach międzyokresowych i stopniowo ujmowane w pozycji pozostałych przychodów operacyjnych. W miarę amortyzowania inwestycji będą więc zasilać wyniki firmy w kolejnych latach. Wpływ na pogorszenie zysków Indykpolu ma także spadający kurs euro — 40 proc. produkcji firma kieruje na rynki zagraniczne, głównie unijne.

Nie należy zapominać, że to spółka o dużym potencjale, który dzięki tegorocznym inwestycjom jeszcze się zwiększy. Nakłady 30 mln zł wzmocnią moce wytwórcze, które mają sprostać kontraktom eksportowym. Ponadto w wynikach IV kwartału powinny być widoczne efekty nowej strategii marketingowej związanej z wejściem do UE. Zarząd na zdecydowaną poprawę wyników liczy w drugiej połowie 2005 r., ale konkretów nie ujawnia. Czy podniesie ona notowania spółki? Jeszcze przed korektą prognoz Indykpolu DI BRE Bank szacował akcje na 96 zł. Od tego czasu żadna nowa wycena się nie pojawiła.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Indykpol ukarany za korektę prognoz