Inflacja nadal stoi w miejscu

Bartosz Krzyżaniak
opublikowano: 14-06-2007, 00:00

Wyższy od oczekiwań majowy wskaźnik cen zwiększa prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w lipcu.

Wyższy od oczekiwań majowy wskaźnik cen zwiększa prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w lipcu.

Tym razem ceny zaskoczyły analityków. Majowa inflacja zamiast spaść o 0,2 pkt proc. — czego oczekiwał rynek — nie zmieniła się względem kwietnia i wyniosła 2,3 proc. w ujęciu rocznym. Przez ostatni miesiąc ceny wzrosły o 0,5 proc. — wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Ryszard Petru, główny ekonomista Banku BPH, wskazuje dwa powody, które zaważyły na wskaźniku CPI.

— Wzrost cen żywności był w ujęciu miesięcznym o 0,3 pkt proc. wyższy, niż się spodziewałem, a ceny związane z użytkowaniem mieszkania zamiast się ustabilizować — wzrosły. To zaważyło — uważa Ryszard Petru.

Ceny żywności podskoczyły w ciągu ostatniego miesiąca o 1,3 proc. — najbardziej podrożały owoce (12,5 proc.) i warzywa (3,8 proc.). Użytkowanie mieszkania zdrożało o 0,9 proc. Mniejsze od prognoz okazały się ceny paliw — zamiast 2 proc. podrożały o 1,6 proc.

Piotr Kalisz, ekonomista Citibanku Handlowego, jest zdania, że w czerwcu inflacja może odbić w okolice celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego, czyli 2,5 proc.

— W dużej mierze będzie to zależało od cen żywności — dodaje Piotr Kalisz.

Zdaniem Ryszarda Petru, indeks cen wzrośnie do 2,7- -2,8 proc.

— Jeśli tak się stanie, Rada Polityki Pieniężnej będzie bardziej skłonna podnosić stopy procentowe i lipcowa podwyżka będzie prawie pewna — przekonuje ekonomista Banku BPH.

Także według Marka Rogalskiego, głównego analityka First International Traders DM, jeśli inflacja rzeczywiście odbije, Rada Polityki Pieniężnej powinna zareagować.

— Jeśli tego nie zrobi, będzie musiała gonić inflację i podnosić stopy bardziej, niż dziś oczekuje rynek. Lepiej robić to stopniowo już teraz — uważa Marek Rogalski.

Tym bardziej że — jak zauważa Ryszard Petru — po letnim spadku inflacja powinna wzrosnąć do końca roku do poziomu 2,6-2,7 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Krzyżaniak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu