Inflacja po czerwcu wzrosła z 0,4 do 0,8 proc.

Kamil Zatoński
15-07-2003, 00:00

Roczna inflacja w czerwcu wzrosła do 0,8 proc. O redukcji stóp można zapomnieć — twierdzą ekonomiści.

W czerwcu ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły o 0,1 proc. Roczna inflacja wyniosła 0,8 proc., czyli niewiele więcej niż się spodziewano. Choć ceny są nadal pod kontrolą, to nie ma co liczyć na siódmą redukcję stóp procentowych w tym roku. Ale tej i tak nikt nie oczekuje.

W czerwcu nie zanotowano sezonowego, mocnego spadku cen, bo żywność raczej nie taniała. To efekt wiosennych przymrozków i suszy.

— Ceny żywności sprawią nam w najbliższych miesiącach niemiłą niespodziankę — uważa Krzysztof Rybiński, główny ekonomista BPH PBK.

Ceny żywności niepokoją też Marcina Mroza, ekonomistę Societe Generale. Jego zdaniem, w ciągu najbliższych dwóch miesięcy musiałyby one spadać o 2 proc. miesięcznie, by inflacja utrzymała się na poziomie zbliżonym do tego z ostatnich miesięcy. A to raczej wątpliwe. Zdaniem Marcina Mroza, we wrześniu inflacja wyniesie 1,5 proc.

Ekonomiści są zgodni, że wzrost inflacji wpłynie na decyzję Rady Polityki Pieniężnej. Ich słowa potwierdza Bogusław Grabowski, członek rady.

— Proces spadku inflacji dobiegł końca. Przestańmy więc myśleć o rozluźnianiu polityki pieniężnej — twierdzi Bogusław Grabowski.

Wtórował mu Cezary Józefiak, inny przedstawiciel RPP.

— Nominalne stopy procentowe są już obecnie bliskie poziomu równowagi. By je zmienić, trzeba silnych argumentów — twierdzi Cezary Józefiak.

Obaj członkowie RPP uważają, że teraz inflacja będzie rosła, by na koniec roku osiągnąć 2-2,2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Inflacja po czerwcu wzrosła z 0,4 do 0,8 proc.