Inflacja powiększy zyski z 500+

opublikowano: 08-07-2019, 22:00

Nawet 5 proc. odsetek rocznie przynosić będą wybrane obligacje oszczędnościowe w 2020 r., jeśli prognozy inflacji okażą się trafne

Przy założeniu braku zmian stóp procentowych NBP inflacja CPI w horyzoncie projekcji przyśpieszy, pozostając jednak w przedziale odchyleń od celu, czyli 2,5 proc. — wynika z najnowszego raportu NBP o inflacji, zawierającego projekcję na lata 2019-2021. W porównaniu z poprzednią, z marca tego roku, projekcja jest nieco wyższa ze względu na wyższe ceny żywności (dla 2019 r.) oraz w latach 2020-2021 silniejszy popyt oddziałujących na dynamikę wszystkich komponentów CPI. NBP zakłada, że w tym roku inflacja wyniesie 2 proc., w 2020 r. wskaźnik sięgnie 2,9 proc., a w 2021 r. 2,6 proc.

— Najnowsza projekcja inflacyjna NBP jest zbliżona do naszych oczekiwań, stąd nie stanowi zaskoczenia — komentuje Mateusz Sutowicz z biura analiz makroekonomicznych Banku Millennium.

Jego zdaniem jasno określona przez prezesa NBP Adama Glapińskiego perspektywa stóp procentowych, tj. możliwa ich stabilizacja do końca kadencji obecnej RPP, czyli 2022 r., nie da bankom podstaw do zmian w oprocentowaniu lokat bankowych.

— Tym bardziej że rosnące dochody gospodarstw domowych zapewnią dopływ nowych środków przy dotychczasowym oprocentowaniu depozytów — uważa Mateusz Sutowicz.

Najwyżej oprocentowane lokaty 12-miesięczne oferują 2-2,4 proc., ale największe instytucje proponują co najwyżej 1 proc. na depozytach, które nie wiążą się z koniecznością spełnienia dodatkowych warunków przez klienta. W Banku Pekao roczne e- -Lokata i lokata mobilna mają stawkę 1 proc., w Aliorze lokata standardowa ma oprocentowanie w wysokości 0,9 proc., podobnie jest w Inteligo i PKO BP, w Millennium naliczonych zostanie0,8 proc., w ING 0,75 proc., a w mBanku zaledwie 0,5 proc. Jeśli ze stopami procentowymi nic się nie zmieni, nie zmienią się też stawki w bankach. Tymczasem konstrukcja wybranych obligacji oszczędnościowych spowoduje, że wyższa niż obecnie inflacja podniesie oprocentowanie papierów do poziomu nawet dwukrotnie wyższego niż najlepsze lokaty.

4-letnie obligacje skarbowe w pierwszym roku wypłacą 2,4 proc. (wypłata następuje raz w roku), a po drugim (a więc w połowie 2021 r.) będzie to inflacja powiększona o marżę w wysokości 1,25 pkt proc. Jeśli projekcja NBP (która jest zgodna z konsensem prognoz ekonomistów) będzie trafna, odsetki przekroczą 4,1 proc. Po kolejnym roku będzie to 3,85 proc. W sprzedaży są też obligacje dla znacznie bardziej cierpliwych inwestorów. 10-latki oferują w pierwszym rocznym okresie odsetkowym 2,7 proc., w kolejnych dochód będzie sumą inflacji i marży w wysokości 1,5 proc. Co ważne, w odróżnieniu od obligacji 4-letnich odsetki nie będą wypłacane raz w roku, ale kapitalizowane, co oznacza, że cały zysk trafi do obligatariuszy dopiero w momencie wykupu obligacji (a więc za dekadę).

Jeszcze wyższą marżę zapisano w warunkach emisji obligacji, które kupić mogą tylko beneficjenci programu 500+. W ofercie Ministerstwa Finansów są obligacje 6-letnie z marżą 1,75 pkt proc. ponad inflację, co po uwzględnieniu prognozowanych wartości może oznaczać wypłatę 4,65 proc. odsetek w drugim roku oszczędzania i 4,35 proc. w trzecim. W pierwszym stawka jest zdefiniowana i wynosi 2,8 proc.

Ci, którzy jeszcze dłużej powstrzymają się ze skonsumowaniem wpływów z programu, potencjalnie zyskają jeszcze więcej, bo marża dla obligacji 12-letnich to 2 pkt proc. Po dodaniu prognozowanej inflacji dochód po drugim roku można szacować na 4,9 proc., a po trzecim na 4,6 proc. W pierwszym wyniesie 3,2 proc. Z inwestycji w detaliczne obligacje skarbowe można się wycofać przed terminem wykupu, składając dyspozycję u pośrednika. Konieczne będzie wówczas poniesienie opłaty, która pomniejszy wartość narosłych odsetek, np. w przypadku obligacji 10-letnich są to 2 zł od każdej obligacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu