Inflacja prawa przyśpieszyła w tym roku

opublikowano: 17-10-2019, 22:00

W ciągu trzech kwartałów 2019 r. „wyprodukowano” w Polsce 17,4 tys. stron aktów prawnych. To wzrost o 6 proc. r/r.

Przedsiębiorcy oraz obywatele są zasypywani nowymi regulacjami prawnymi — wynika z kolejnej edycji badania firmy doradczo-audytorskiej Grant Thornton (GT) pt. „Barometr stabilności otoczenia prawnego w Polsce”. Od stycznia do końca września tego roku uchwalono 17,4 tys. stron maszynopisu nowych przepisów najwyższego rzędu (ustaw, rozporządzeń, umów międzynarodowych). Mamy więc w tym roku do czynienia z inflacją prawa w odróżnieniu od dwóch poprzednich lat, kiedy zauważalny był trend spadkowy w jego produkcji.

— W latach 2017-18 nastąpił spadek produkcji prawa w ujęciu rocznym i mieliśmy nadzieję, że ta zmiana jest trwała, dzięki czemu w ciągu kilku lat nastąpi stabilizacja otoczenia prawnego. Niestety, ostatnie kwartały osłabiają tę nadzieję. Wzrost produkcji prawa powrócił — mówi Tomasz Wróblewski, partner zarządzający GT.

Twórcy raportu wskazują, że jeśli dynamika 6-procentowego wzrostu utrzyma się w IV kw., to w całym 2019 r. wyprodukowanoby 21,5 tys. stron nowych aktów prawnych, czyli o 1,2 tys. więcej niż w 2018 r. Mimo że obecnie produkcja prawa jest prawie o 40 proc. mniejsza niż w rekordowym 2016 r., to dla przedsiębiorców i obywateli nadal jest zbyt duża — podkreśla GT.

Jeśli chcieliby przeczytać wszystkie opublikowane w tym roku w Dzienniku Ustaw nowe akty prawne, tylko dla pobieżnego zapoznania się z nimi musieliby poświęcić ponad 3 godz. dziennie.

— Oczywiście mierzenie jakości prawodawstwa liczbą nowych aktów prawnych jest pewnym uproszczeniem, to jednak świadczy o tym, jak w ostatnich 15 latach produkcja prawa wystrzeliła w górę i częściowo wyrwała się organom państwa spod kontroli, stając się poważną barierą rozwoju firm i gospodarki. Przedsiębiorcy planujący inwestycje nie mogą mieć pewności, w jakich warunkach prawnych przyjdzie im funkcjonować — podkreśla Tomasz Wróblewski.

1cae78be-dad3-11e9-8a34-2a2ae2dbcce4
Polityka gospodarcza
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE
Polityka gospodarcza
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy