Inflacja tym razem bez niespodzianek

  • Szymon Zajkowski
opublikowano: 13-09-2013, 14:51

Wzrost inflacji w lipcu do 1,1 proc. był wielkim zaskoczeniem. Tym razem było się bez niespodzianek.

Inflacja w sierpniu nie zmieniła się i okazała się zgodna z oczekiwaniami rynku i naszymi. My zdecydowaliśmy się obniżyć prognozę na sierpień do 1,1 proc. r/r po niższych od oczekiwań danych z Czech oraz Węgier.

Dzisiejsze dane nie powinny mieć wpływu na notowania złotego. Powinny też utwierdzić Radę Polityki Pieniężnej, że stanowisko „wait and see” jest obecnie najlepsze. Kiedy Rada może rozpocząć cykl podwyżek stóp procentowych?

Najbardziej prawdopodobne będzie to w przypadku trwałego ożywienia w gospodarce oraz pewności, że ryzyko przekroczenia dozwolonego przedziału odchyleń od celu inflacyjnego NBP jest duże. Nasza prognoza zakłada, że w II połowie 2014 r. roku inflacja CPI będzie w okolicy 2,5 proc. r/r. Bardzo prawdopodobne, że będzie to pierwszy moment, gdy Rada zacznie myśleć o podwyżkach. Ich prawdopodobieństwo będzie warunkowane wynikami projekcji makroekonomicznej zawartej w lipcowym raporcie o inflacji. Do końca tego roku inflacja nie powinna przekroczyć 1,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Szymon Zajkowski, analityk DM TMS Brokers

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Inflacja tym razem bez niespodzianek