Inflacja w Japonii uporczywie niska

opublikowano: 24-08-2018, 06:58

Oczekiwany w lipcu wzrost cen detalicznych w Japonii nie pojawił się.

Ceny detaliczne wzrosły w lipcu o 0,9 proc. Oczekiwano 1,0 proc. W czerwcu rosły o 0,7 proc. Inflacja bazowa cen konsumpcji, która nie uwzględnia cen świeżej żywności, wynosiła 0,8 proc. w ujęciu rocznym w lipcu. Oczekiwano 0,9 proc. Bez uwzględniania cen świeżej żywności i energii ceny wzrosły zgodnie z oczekiwaniami o 0,3 proc.

Ekonomiści oczekiwali wyższej dynamiki cen w związku z drożejącą energią, a także falą upałów, której doświadczyła Japonia. Okazało się jednak, że inflację hamował spadek kosztów usług telekomunikacyjnych.

- Patrząc w przyszłość, jest duże prawdopodobieństwo, że prognozy inflacji znów zostaną obniżone – powiedział Yoshiki Shinke, główny ekonomista Dai-ichi Life Research Institute.

Bank centralny Japonii wyznaczył cel inflacji na poziomie 2,0 proc., ale uporczywy brak wzrostu cen spowodował,  że niedawno ogłosił odsunięcie w przyszłość spodziewanego momentu jego osiągnięcia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu