Inflacja w Japonii wciąż daleko od celu

opublikowano: 28-07-2017, 06:38
aktualizacja: 28-07-2017, 06:39

Dynamika cen w Japonii wciąż jest niska, wynika z najnowszych danych.

Ceny wzrosły w Japonii o 0,4 proc. w czerwcu. Bez uwzględniania zmian cen świeżej żywności ich dynamika była taka sama. Bez uwzględniania żywności i paliw dynamika cen w czerwcu była zerowa. Dane są zgodne z oczekiwaniami.

W piątek poinformowano także o wzroście sprzedaży detalicznej o 2,1 proc. w czerwcu. W porównaniu z majem wzrosła o 0,2 proc.

Wydatki gospodarstw domowych wzrosły o 2,3 proc. w ujęciu rocznym. To ich pierwszy wzrost od ponad roku. Oczekiwano zwyżki o 0,5 proc.

Stopa bezrobocia spadła do 2,8 proc. Wskaźnik liczby miejsc pracy do poszukujących jej wzrósł do 1,51 i jest najwyższy od połowy lat 70. ubiegłego wieku.

W ocenie ekspertów japońska gospodarka zmierza do zakończenia wzrostem szóstego kwartału z rzędu. Zwracają uwagę, że na rynku pracy widoczne jest największe zacieśnienie od dekad.

- Ceny rosną powoli i zastanawiam się czy bazowy CPI osiągnie 1 procent do końca tego roku – skomentował Takeshi Minami, główny ekonomista Norinchukin Research Institute. – Wynagrodzenia nie rosną mocno pomimo tego jak ciasny jest rynek pracy – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Inflacja w Japonii wciąż daleko od celu