Inflacja w Nigerii wzrosła mocniej od oczekiwań

PM, Bloomberg
opublikowano: 16-05-2022, 15:27
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Inflacja w Nigerii wzrosła w kwietniu do ośmiomiesięcznego maksimum. Największy wpływ na nią miały rosnące ceny artykułów spożywczych, takich jak chleb i zboża.

Tyrone Siu / Reuters / Forum

Według danych Narodowego Biura Statystycznego, w czwartym miesiącu bieżącego roku inflacja zasadnicza wzrosła do 16,8 proc. Jest to jej najwyższy poziom od sierpnia 2021 roku. Odczyt okazał się wyższy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się wzrostu do 16,4 proc.

Światowe ceny żywności rosną. Wojna Rosji z Ukrainą blokuje dostawy zbóż, a zakłócenia w dostawach ropy podnoszą koszty energii. Problemy, z którymi boryka się cały świat odbijają się na nigeryjskim ożywieniu gospodarczym.

W kwietniu roczna inflacja żywności wzrosła do 18,4 proc. z 17,2 proc. odnotowanych w marcu. Rosnąca wartość surowców przyczyniła się do wzrostu inflacji bazowej, która w kwietniu osiągnęła 14,2 proc. (w marcu wynosiła 13,9 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane