Inflacja w regionie

BMK
12-12-2007, 00:00

Inflacja w regionie

Czechy

5

proc. w listopadzie r/r.

Słowacja

3,1

Węgry

7,1

Po niespodziewanym wzroście czeskiej inflacji (spowodowanym rosnącymi cenami żywności) listopadowe indeksy cen na Węgrzech i Słowacji okazały się zbliżone do rynkowych oczekiwań. To właśnie rosnące ceny żywności i paliw spowodowały, że w Polsce inflacja sięgnęła w październiku 3 proc., i — jak prognozuje Ministerstwo Finansów — nadal rosła, do 3,5 proc. w listopadzie.

— Spodziewam się wzrostu inflacji w grudniu do 3,6 proc. W przyszłym roku zbliży się do 4 proc., choć trudno przewidzieć jej ścieżkę. Wszystko zależy od tego, czy wzrost płac wpłynie na koszty i w rezultacie na ceny, czy za inflację odpowiadać będą głównie czynniki podażowe (w tym wariancie wzrost inflacji zostanie neutralizowany spadającymi cenami żywności na wiosnę). Nie wiadomo też, czy na indeksach cen odbije się efekt ptasiej grypy — jeśli się pojawi, ściągnie inflację w dół — uważa Ryszard Petru, główny ekonomista Banku BPH

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BMK

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Inflacja w regionie