Inflacja w Rosji najwyższa od 2015 roku

opublikowano: 30-03-2022, 19:47

W tygodniu zakończonym 25 marca inflacja była niższa niż tydzień wcześniej, ale w ujęciu rocznym była najwyższa od września 2015 roku, wynika z informacji przekazanych przez agencje Bloomberg i Reuters.

Rosyjski urząd statystyczny podał, że w ujęciu rocznym inflacja wzrosła w tygodniu zakończonym 25 marca do 15,66 proc., a w porównaniu z poprzednim tygodniem spadła do 1,16 proc. Tydzień wcześniej roczna inflacja sięgała 14,53 proc., a tygodniowa 1,9 proc. Reuters przypomina, że w lutym inflacja wynosiła w Rosji 9,15 proc. w ujęciu rocznym.

Bloomberg podkreśla, że nawet ceny żywności produkowanej w Rosji rosną mocno w ostatnim czasie w związku z borykaniem się gospodarki kraju z sankcjami nałożonymi za napaść na Ukrainę. Rosyjski urząd statystyczny podał, że cebula zdrożała przez tydzień o ponad 18 proc., a kapusta o prawie 16 proc. Wśród pozostałych dóbr cukier zdrożał w tygodniu zakończonym 25 marca o 6,5 proc., zapałki o 3,3 proc., a papier toaletowy o 2,9 proc. Mieszkańcy niektórych regionów Rosji muszą płacić nawet ponad 40 proc. więcej za warzywa, pisze Bloomberg.

Przeprowadzony w marcu wśród ekonomistów sondaż pokazał, że spodziewają się oni średniej inflacji w tym roku w Rosji sięgającej 20 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane