Inflacja w Rosji powyżej 4 proc.

Marek DruśMarek Druś
opublikowano: 2023-07-26 19:11

Okres niskiej inflacji, spowodowany efektem niskiej bazy, dobiegł końca, wynika z informacji przekazanej przez Reuters.

Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja

Rosyjskie Ministerstwo Gospodarki podało w środę, że w tygodniu zakończonym 24 lipca inflacja wynosiła w ujęciu rocznym ponad 4 proc. pierwszy raz od marca, przekraczając cel banku centralnego.

W ubiegłym tygodniu Bank Rosji podwyższył stopy procentowe po raz pierwszy od roku i mocniej niż oczekiwano, tłumacząc to wzrostem presji inflacyjnej spowodowanej przez słabnącego rubla, wysoki popyt i mocny rynek pracy.

Reuters przypomina, że Jewgienij Suworow, ekonomista CentroCreditBanku ostrzegał jeszcze przed podwyżką stóp przez bank centralny, że Rosja stoi na krawędzi katastrofy inflacyjnej.

Bank Rosji podwyższył niedawno prognozę inflacji na koniec roku do 5,0-6,5 proc.