Inflacja w Szwecji na nowym szczycie

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 14-09-2022, 10:59
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Do najwyższego poziomu od trzech dekad wzrosła inflacja w Szwecji wywierając coraz większą presją na tamtejszy bank centralny by bardziej agresywnie zaczął walczyć ze wzrostem cen.

Mikael Sjoberg/Bloomberg

Według danych urzędu statystycznego, w sierpniu 2022 r. inflacja CPI osiągnęła pułap 9,8 proc. w ujęciu rocznym przekraczając medianę prognoz ekonomistów na poziomie 9,6 proc. i dynamizując się z 8,5-proc. poziomu w lipcu.

W porównaniu z poprzednim miesiącem CPI podskoczyła o 1,8 proc. po zaledwie 0,1-proc. dynamice w lipcu.

Tymczasem mocniej analizowana przez Riksbank inflacja bazowa CPIF wyniosła w ujęciu miesięcznym 0,6 proc. zaś rocznym 6,8 proc. w obu przypadkach również przebijając prognozy i przyspieszając względem lipca. Jej wartość niemal 4-krotnie przekracza cel Riksbanku (2 proc.)

Urząd statystyczny podkreślił, że ceny żywności i napojów bezalkoholowych rosną nieprzerwanie od grudnia 2021 r.

Dzisiejsze odczyty to młyn na wodę dla zwolenników mocniejszego zacieśniania polityki pieniężnej. Bank centralny tymczasem do tej pory zachowywał daleko posuniętą ostrożność.

Spekuluje się obecnie, że podczas przyszłotygodniowego posiedzenia Riksbank podniesie główną stopę procentową do 1,5 proc., co oznaczałoby ruch o 75 pb, czyli podwojenie dotychczasowych poziomów. W listopadzie można oczekiwać kolejnej podwyżki w takiej skali.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane