Inflacja we wrześniu wyniosła 1,8% r/r - analitycy

Internet Securities
opublikowano: 12-10-2005, 09:33

Inflacja we wrześniu wzrosła w ujęciu rocznym, głównie z powodu wzrostu cen żywności, a także, choć w nieco mniejszym stopniu, z powodu cen paliw, uważają ekonomiści.

Inflacja we wrześniu wzrosła w ujęciu rocznym, głównie z powodu wzrostu cen żywności, a także, choć w nieco mniejszym stopniu, z powodu cen paliw, uważają ekonomiści.

Z ankiety przeprowadzonej przez agencję ISB wśród 14 ekonomistów wynika, że inflacja wyniosła we wrześniu 1,7-2,0% w ujęciu rocznym przy średniej na poziomie 1,8%.

W sierpniu inflacja wyniosła 1,6% r/r.

„Głównym czynnikiem pchającym inflację do góry we wrześniu były ceny żywności i, w nieco mniejszym stopniu, ceny paliw, co wynika ze struktury koszyka konsumenckiego, w którym paliwa mają 4-proc. udział, a żywność prawie 30%” – powiedział Marcin Mróz, ekonomista banku Societe-Generale.

Pozytywnie na inflację powinna wpływać jednak niższa akcyza na paliwa, wprowadzona od 15 września przez resort finansów, a także cieplejszy wrzesień.

„Dwa czynniki wpływają na określenie inflacji wrześniowej: kiedy Główny Urząd Statystyczny mierzył ceny paliw, czy było to po wprowadzeniu niższej akcyzy na paliwa, czy przed. Wydaje nam się, że to było robione po połowie miesiąca, co wpłynie na wolniejsze tempo wzrostu cen paliw” – powiedział Bartosz Pawłowski, ekonomista ING Banku Śląskiego.

„Według naszych szacunków, ze względu na cieplejszy wrzesień, jesienne podwyżki cen warzyw i owoców przyjdą nieco później” – dodał.

Ekonomiści nie są już tak bardzo zgodni co do dalszego przebiegu ścieżki inflacji w kolejnych miesiącach.

„Spodziewamy się, że na koniec roku inflacja wyniesie 1,6%, a spadnie dzięki z jednej strony stabilizacji cen paliw i cenom żywności, bo to one teraz decydują o wzroście cen” – powiedział Jacek Kotłowski, ekonomista BRE Banku.

Podobnie uważa Mróz z Societe Generale.

„Mając na uwadze efekty bazy z roku poprzedniego, ujrzymy wskaźnik inflacji nieco niżej, według moich szacunków na poziomie 1,5-1,6% w październiku i na tym poziomie pozostanie do końca roku” – powiedział.

Zdaniem Michała Dybuły z BNP Paribas, nie widać potencjału do spadku inflacji w ujęciu rocznym w kolejnych miesiącach.

„Na pewno nie mamy dezinflacji z tytułu cen żywności, mieliśmy gorsze zbiory, do tego dochodzą ceny paliw, a więc niekorzystne czynniki podażowe będą decydować o wzroście inflacji w tempie podobnym do prognozowanego we wrześniu, czyli ok. 1,8%” – powiedział.

Dane o inflacji wrześniowej nie wpłyną na październikową decyzję Rady Polityki Pieniężnej (RPP), uważają analitycy.

„Ministerstwo obniżyło akcyzę, ceny paliw na świecie już nie są tak wysokie, nie spodziewamy się także wystrzału powyżej 2,0% do końca roku. Z punktu prowadzenia polityki pieniężnej nie widać tu problemu, choć nie oczekiwałbym obniżek stóp w październiku” – powiedział Pawłowski.

„Tym bardziej, że w listopadzie będzie kolejna projekcja, więc RPP się wstrzyma z decyzjami” – dodał.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) poda dane o inflacji we wrześniu w piątek, 14 października, o godzinie 16:00.

TABELA:

 Inflacja we IX r/r (%)BPH 2,0Millennium 1,8BGŻ 1,7Raiffeisen Bank 1,7Citibank 1,9BZ WBK 1,7PKO BP 1,7Pekao SA 1,8BRE 1,8ING 1,8Deutsche Bank 1,8Societe Generale 1,8BNP Paribas 1,8Kredyt Bank 1,7ŚREDNIA 1,8MINISTERSTWO FINANSÓW 1,9

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane