Inflacja wzmacnia fundamenty

opublikowano: 12-10-2017, 22:00

Struktura CPI za wrzesień świadczy o ożywieniu inflacji bazowej, ale w dyskusji o wysokości stóp procentowych niewiele to zmienia.

2,2 proc. r/r i 0,4 proc. m/m — o tyle wzrosły we wrześniu ceny towarów i dóbr konsumpcyjnych, wynika z ostatecznych szacunków GUS. O przyspieszeniu zadecydowała głównie drożejąca żywność (wzrost o 0,5 proc. m/m), odzież i obuwie (2,1 proc.) oraz paliwa (3,5 proc.).

Zobacz więcej

Fot. Marek Wiśniewski

— Struktura wskaźnika CPI jest tym samym pewną niespodzianką, gdyż nie tylko wyższe ceny żywności i transportu przyczyniły się do jego ogólnego wzrostu. To oznacza, że również wskaźnik inflacji bazowej [po wyłączeniu cen żywności i energii — red.] najprawdopodobniej wyraźnie przyspieszył — komentuje Monika Kurtek, główny ekonomista Banku Pocztowego. Ekonomiści PKO BP szacują, że roczna dynamika inflacji bazowej wyniosła we wrześniu 0,9-1 proc., wobec 0,7 proc. w sierpniu (odczyt NBP za wrzesień poznamy w piątek). Ruchy po stronie inflacji bazowej są szczególnie istotne dla decyzji podejmowanych przez RPP. Jednak zdaniem Moniki Kurtek, wrześniowa struktura wzrostu CPI najprawdopodobniej nie zaskoczyła wyraźnie jej członków. A to oznacza, że dotychczasowa łagodna retoryka i niechęć do rychłej ingerencji w parametry polityki pieniężnej nie ulega zmianie.

— Po ostatniej konferencji RPP można sądzić, że dopóki inflacja nie znajdzie się w okolicach środka celu NBP, czyli 2,5 proc., RPP nie będzie skłonna myśleć o podwyżkach stóp procentowych, nawet jeśli tempo wzrostu gospodarczego przyspieszałoby jeszcze bardziej, niż to jest obserwowane obecnie. W mocy pozostaje zatem scenariusz braku zmian stóp procentowych w tym roku. Wciąż niskie pozostaje także prawdopodobieństwo podwyżek stóp w roku przyszłym — twierdzi ekonomistka Banku Pocztowego. Zanotowany we wrześniu wzrost cen paliw wpisuje się w trend rosnących cen ropy naftowej na świecie. Drożejąca żywność to głównie zasługa masła (wzrost cen o 48,1 proc. r/r, wobec 42,9 proc. w sierpniu) i owoców (wzrost cen o 9,8 proc. r/r we wrześniu, 7,1 proc. r/r w sierpniu). Wzrost cen odzieży i obuwia wynika prawdopodobnie z wcześniejszego wprowadzania do sklepów kolekcji jesień/ zima. A temu sprzyja kiepska pogoda.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy