Inflacja zwalnia — zgodnie z planem

opublikowano: 03-01-2018, 22:00

Ważne dane

W grudniu 2017 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 2 proc. r/r — wynika z szybkiego szacunku GUS. W porównaniu z listopadem roczna dynamika CPI jest wyraźnie niższa — wskaźnik wyniósł wówczas 2,5 proc. i po raz pierwszy od pięciu lat zrównał się z oficjalnym celem NBP. Wyhamowanie nie jest zaskoczeniem dla ekonomistów — rynkowe prognozy krążyły wokół 2,1 proc.

Uzasadniają je przede wszystkim efekty bazowe, a więc stosunkowo wysokie ceny żywności i paliw sprzed roku. Ekonomiści PKO BP uważają, że będą one zaniżały odczyty także w styczniu i lutym tego roku, i nie wykluczają, że inflacja spadnie wówczas poniżej 2 proc. Będzie to jednak przejściowe, bo od marca mamy wrócić do trendu wzrostowego.

Zespół oczekuje, że szczyt w okolicach 2,9 proc. przypadnie na przełom czerwca i lipca. Zmiany obserwowane w Polsce będą prawdopodobnie spójne z trendami w Europie. Wstępne dane dla Niemiec wskazują na wyhamowanie rocznej dynamiki inflacji z 1,8 proc. w listopadzie do 1,7 proc. w grudniu. To przede wszystkim efekt zmian w cenach energii i żywności. Ostateczne dane, wraz ze strukturą wzrostu inflacji w grudniu, GUS przedstawi 15 stycznia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane