InfoScan testuje giełdę

opublikowano: 06-11-2018, 22:00

Producent urządzenia do badania oddechu podczas snu wprowadzi na małą giełdę spółkę zależną zajmującą się zaburzeniami rytmu serca.

Telemedycyna na warszawskiej giełdzie nie miała ostatnio dobrej passy. Notowania Medicalgorithmics, największego gracza w branży, obsunęły się o prawie 80 proc., a spółka w październiku ogłosiła rozpoczęcie przeglądu opcji strategicznych. Bardzo słabo radził sobie też Braster (kurs spadł o 85 proc.), który będzie musiał zebrać kapitał na dalszą działalność.

Na tym tle przyzwoicie wypadł notowany na NewConnect — i planujący transfer na główny rynek — InfoScan, którego kurs jest na podobnym poziomie jak na początku roku. Spółka, której flagowe urządzenie służy do badania zaburzeń oddechu podczas snu, na razie generuje śladowe przychody ze sprzedaży, ale zapowiada, że wkrótce z przytupem wejdzie na nowe rynki. Jednocześnie pracuje nad wprowadzeniem na małą giełdę zależnego Cardio.link, którego urządzenie ma służyć do zdalnej diagnostyki chorób serca.

— Prace nad systemem informatycznym i urządzeniem zostały zakończone. Lada moment zaczniemy testy z polskimi ośrodkami klinicznymi, a wprowadzenie urządzenia do sprzedaży planowane jest na pierwszy kwartał 2019 r. Na początku drugiego kwartału będziemy chcieli zadebiutować na NewConnect — mówi Miłosz Jamroży, prezes Cardio.link i członek zarządu InfoScanu ds. medycznych.

InfoScan ma 60 proc. akcji Cardio.link, pozostałe 40 proc. trafiło w ramach oferty prywatnej do inwestorów, którzy wyłożyli 1,6 mln zł. Spółka zamierza pozyskać blisko 10 mln zł dofinansowania z NCBiR (złożyła wniosek, wyniki będą w lutym), chce też w kolejnej rundzie finansowania zebrać około 1 mln zł.

— Pieniądze potrzebne są na komercjalizację. Prowadzimy już rozmowy z największymi graczami na rynku prywatnej opieki medycznej w Polsce, takimi jak Polmed, Lux-Med i Enel-Med. W Polsce tego typu badania są refundowane i na początku będziemy koncentrować się na tym rynku. Myślimy też o rynkach zagranicznych, jak Niemcy czy Wielka Brytania. Plany sprzedażowe przedstawimy na początku przyszłego roku — mówi Miłosz Jamroży.

Urządzenie Cardio.link to holter EKG, który zbiera dane o pracy serca i w czasie rzeczywistym przesyła je na serwery spółki. Następnie algorytmy opracowują dane, które trafiają do kardiologów. Na rynku jest wiele urządzeń o podobnej funkcjonalności. Medicalgorithmics urządzenie do diagnostyki arytmii wprowadziło na rynek blisko dekadę temu i niemal wszystkie przychody generuje na rynku amerykańskim. We wrześniu kurs spółki tąpnął po tym, jak Apple ogłosiło wprowadzenie nowego modelu smartwatch’a z czujnikami pozwalającymi na przeprowadzanie badań EKG.

— Zdajemy sobie sprawę z istnienia konkurencji, ale akurat na iWatch nie patrzymy z takiej perspektywy. Zegarek nie zastąpi urządzenia medycznego — będzie nie tyle konkurencją, co katalizatorem rozwoju rynku, a jego użytkownicy będą dostawali sygnał, by przebadać się dokładnie — mówi Jacek Gnich, prezes Infoscanu.

InfoScan jest na ostatnim etapie dopuszczania flagowego urządzenia do badania zaburzeń oddechu w USA i rozpoczyna sprzedaż w Azji.

— Zaczynamy od Malezji, Indonezji i Filipin. W tym roku cel to 100-150 badań, a przychód z każdego powinien wynosić 30 EUR. W przyszłym roku liczba badań powinna być liczona w tysiącach — mówi Bartosz Turczynowicz, członek zarządu InfoScanu ds. biznesu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy