Infostrady stoją w lesie

W Polsce przybywa sieci szerokopasmowych, ale legislacyjny chaos sprawia, że dzieje się to zbyt wolno.

Są pieniądze, brakuje spójnej wizji. W ramach finansowanego z unijnego budżetu PO Polska Cyfrowa na szybki dostęp do internetu, aktywizację cyfrową społeczeństwa i e-administrację pójdzie 10 mld zł. Do wydawania publicznych pieniędzy potrzebni są jednak partnerzy prywatni, którzy przy inwestycjach zmagają się z szerokim wachlarzem barier legislacyjnych i ekonomicznych, opóźniających doganianie zachodu Europy.

Podczas zorganizowanej przez Instytut Sobieskiego debaty „Jak cyfryzować Polskę?” wyliczali je przedstawiciele organizacji branżowych i firm telekomunikacyjnych. W 2012 r. branża przedstawiła rządowi 58 głównych problemów i barier inwestycyjnych wraz z uzasadnieniem i rekomendacją sposobu ich rozwiązania. Do tej pory zlikwidowano zaledwie co dziesiątą.

— W Polsce dużym problemem jest rozproszenie kompetencji między urzędnikami i rozmaitość przepisów, do których trzeba się stosować. W efekcie na kluczowe dla kraju inwestycje szerokopasmowe nieproporcjonalnie duży wpływ mają np. wójtowie czy leśnicy — mówi Jarosław Tworóg, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji.

Przemysław Kurczewski, prezes Emitela, podkreśla natomiast, że inwestycje hamowane są przez nadmierny fiskalizm, zwłaszcza na szczeblu lokalnym. — Pieniądze z Unii na inwestycje infrastrukturalne nie rozwiążą problemu cyfryzacji. Prawdziwym problemem nie jest bowiem wybudowanie infrastruktury — kluczowe jest to, jak długo będzie się ona zwracać. Firmom w Polsce trudno to oszacować, bo lokalne podatki potrafią zmienić się z tygodnia na tydzień.

W skrajnym przypadku w jednej z gmin opłaty podniesiono nam o 2500 proc. W takich warunkach i przy niskich cenach usług trudno prowadzić inwestycje, zwracające się po średnio dwóch dekadach — mówi Przemysław Kurczewski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Infostrady stoją w lesie