ING BSK wypłaci dywidendę

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 15-03-2002, 00:00

W połowie kwietnia odbędzie się walne zgromadzenie akcjonariuszy ING BSK, na którym m.in. zarząd zaproponuje wypłatę dywidendy. Wiadomość ta ożywiła inwestorów podczas wczorajszego otwarcia notowań i kurs spółki lekko poszedł w górę. Później jednak entuzjazm graczy osłabł. Mimo to sesja była udana i przyniosła 1,2-proc. wzrost kursu do poziomu 338 zł.

Na razie nie wiadomo, jakiej wysokości będzie dywidenda. Biorąc pod uwagę, że do tej pory BSK zwykle wypłacał około 20 proc. zysku w postaci premii, inwestorzy łatwo mogli policzyć, że w tym roku zarobią około 1,5 zł na akcję. Będzie to o połowę mniej niż dostali z zysku za 2000 r. Być może jednak ING BSK zdecyduje się zwiększyć kwotę dywidendy.

W ubiegłym roku w wyniku kilku fuzji w sektorze bankowym — m.in. BZ z WBK, BPH z PBK, BHW z Citibankiem — BSK mimo że połączył się z ING, pod względem wielkości i udziału w rynku spadł na piątą pozycję. Teraz jego celem jest powrót na trzecią pozycję. Bank ma także zamiar jeszcze silniej współpracować ze spółkami swojej grupy, przede wszystkim Nationale- -Nederlanden.

Emitent chce także rozwinąć akcję kredytową i depozytową. Dzięki przyjętej strategii rozwoju, zamierza wypracować znaczące zyski i zapowiada, że nie będzie już musiał tworzyć dużych rezerw na portfel kredytowy. W ubiegłym roku na portfel złych długów stworzono rezerwę wysokości 572 mln zł. Dodatkowo odłożono 152 mln zł na pokrycie ryzyka ogólnego. Obserwatorzy uważają, że bank jest już wystarczająco zabezpieczony, więc w tym roku powinien zarobić ponad 300 mln zł. Przyjmując tę kwotę za dolną granicę oraz zakładając, że ING BSK nadal będzie wypłacał 20 proc. w postaci premii, inwestorzy mogą liczyć na dywidendę wysokości ponad 4,5 zł na akcję, ale nastąpi to najwcześniej w 2003 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu