ING ma za sobą rok rekordów

opublikowano: 13-02-2019, 11:50

Najlepszy kwartał w 30-letniej historii banku, imponujące ROE i bardzo dobra jakość portfela kredytowego. Z inwestorami bank chce podzielić się blisko jedną trzecią zeszłorocznego zysku.

ING Bank Śląski opublikował wstępne, nieaudytowane wyniki finansowe za 2018 r. Zysk netto grupy wyniósł 1,5 mld zł i wzrósł o 9 proc. r/r. Tylko w IV kw. bank odnotował 452,2 mln zł. Wynik ten był o 10 proc. wyższy niż oczekiwania rynku.
„To efekt wzrostu działalności podstawowej banku. Szczególnie warty podkreślenia jest przyrost akcji kredytowej o blisko 16 mld zł. To najwyższy nominalny wzrost w historii banku. W efekcie na koniec roku portfel kredytów osiągnął poziom 104 mld zł.

Oznacza to wzrost o 18 proc. Rezultatem wysokiej dynamiki akcji kredytowej jest zwiększenie udziału rynkowego banku. Po stronie bankowości korporacyjnej osiągnął on rekordowy poziom 11,15 proc., a detalicznej 6,33 proc. Dynamiczny wzrost osiągamy zachowując wysoką jakość aktywów - udział kredytów zagrożonych wyniósł 2,8 proc. w porównaniu ze średnią dla banków w wysokości 6,5 proc.” - mówi Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego, cytowany w komunikacie.

Wskaźnik ROE, czyli zwrot z kapitału, wyniósł 12,5 proc., a wskaźnik kosztów do dochodów 44,5 proc. Udział kredytów zagrożonych wyniósł 2,8 proc. w porównaniu ze średnią dla banków w wysokości 6,5 proc. Intencją zarządu ING  jest wypłata dywidendy w wysokości około 30 proc. zysku za ubiegły rok. Pozostała część zysku jest potrzebna bankowi do kontynuowania akcji kredytowej w tym roku. Ambicją banku jest utrzymanie dynamiki sprzedaży kredytów na podobnym poziomie jak w zeszłym roku. Zarząd zdaje sobie jednak  sprawę, że hamująca gospodarka może stanąć mu na drodze do osiągnięcia tego celu. Jak wynika z prognoz Rafała Beneckiego, głównego analityka ING Banku Śląskiego, PKB uplasuje się na poziomie 3,6 proc. w 2019 r. i 2,5 proc. w 2020 r. Dla porównania, w 2018 r. PKB wyniosło 5,1 proc.

„Na koniec zeszłego roku 76 proc. kredytów gotówkowych dla klientów indywidualnych oraz 71 proc. w przypadku przedsiębiorców zostało udzielonych przez internet. Po stronie korporacyjnej w ten sposób jest składanych już 95 proc. wniosków kredytowych” – dodaje Brunon Bartkiewicz.


036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu