ING nie wierzy w dolara

Euro wciąż jest niedowartościowane względem dolara o nawet 2 proc., a to dobry sygnał także dla złotego.

W poniedziałek notowania euro wobec dolara zwyżkowały o 0,7 proc., do 1,2275 USD. Choć od początku roku wspólna waluta umocniła się o 2,3 proc., po 14-procentowej zwyżce z 2017 r., to zdaniem Petra Krpaty z banku ING wciąż jest ona niedowartościowana. Wśród beneficjentów takiego stanu rzeczy powinny znaleźć się waluty Europy Środkowej i Wschodniej, w tym złoty.

Zobacz więcej

Fot. Bloomberg

W krótkim terminie wartość godziwa euro wynosi 1,24-1,25 USD, obliczył Petr Krpata z pomocą modeli bazujących na instrumentach zabezpieczających stopę procentową oraz na rentownościach obligacji. Za sprawą oczekiwań zakończenia skupu aktywów w strefie euro niemiecka krzywa rentowności stała się bardziej stroma na tle amerykańskiej krzywej (co oznacza poprawę atrakcyjności inwestowania w długoterminowe papiery rządu w Berlinie).

Oprócz tego euro wsparła poprawa nastawienia do ryzyka (euro z waluty służącej do finansowania inwestycji znów stało się walutą kupowaną w celach inwestycyjnych).

„Choć ostatnie umocnienie euro było reakcją na dwie wiadomości — bardziej jastrzębie protokoły z posiedzenia EBC oraz postęp w niemieckich rozmowach koalicyjnych — to nasz model wskazuje, że kryją się za nim zmiany w rentownościach oraz nastawienie do ryzyka” — napisał specjalista ING w nocie do klientów.

Obawy o to, że umocnienie euro jest przesadzone, są nieuzasadnione, podkreślił Petr Krpata, podtrzymując prognozę wyjścia notowań euro jeszcze w tym roku powyżej 1,30 USD. Według niego głównymi beneficjentami umocnienia euro do dolara będą waluty Europy Środkowej i Wschodniej, co widać po tym, że właśnie one odnotowały od początku roku największe umocnienie wśród walut gospodarek emerging markets. „Ten schemat zachowania powinien utrzymać się przez cały 2018 r.” — czytamy w raporcie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy