ING: Rating zostanie utrzymany

Agencja Moody’s zapewne utrzyma w piątek rating Polski na pułapie A2, co powinno wesprzeć złotego, ocenia bank ING.

Agencja Moody’s utrzyma w piątek rating Polski, mimo wcześniejszych uwag na temat ryzyka związanego z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego, zapowiedzieli we środowej nocie do klientów ekonomiści banku ING. Według nich ocena przez Moody’s siły instytucjonalnej Polski jest ściśle uzależniona od publikowanych co roku przez Bank Światowy rankingów efektywności rządu, rządów prawa i kontroli korupcji, a te nie zmieniły się od ostatniego przeglądu ratingu. Zmianie nie uległa także zapewne ocena siły finansowej. Choć utrzymaniu ratingu towarzyszyć będzie najprawdopodobniej także utrzymanie negatywnej perspektywy (ze względna wpływ obniżenia wieku emerytalnego na deficyt budżetowy i dług publiczny), to jednak taka decyzja powinna wzmocnić złotego, zapowiada ING.

„Złoty jest wyraźnie niedowartościowany na tle forinta. Presja sprzedających obligacje skarbowe o długich zapadalnościach powinna być ograniczona, bo większa część premii za ryzyko w ich rentownościach zniknęła po publikacji łagodnej wersji projektu restrukturyzacji kredytów frankowych” – napisano w raporcie.

W środę notowania euro spadają o 1 grosz do 4,32 zł. Rentowności obligacji 10-letnich zniżkują o 5 punktów bazowych do 2,76 proc.

ING Bank Śląski
Andrzej Bogacz/FORUM
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane