ING: sprzedaj PGE lub dopłać

Adrian Boczkowski
26-04-2010, 00:00

Bank wycofał PGE z listy papierów do zabezpieczenia kredytu brokerskiego, czym zadziwił klientów.

Bank wycofał PGE z listy papierów do zabezpieczenia kredytu brokerskiego, czym zadziwił klientów.

Zgłosili się do nas zszokowani klienci ING Securities, do których od rana dzwonili maklerzy, aby… sprzedawać akcje PGE. I to natychmiast. Albo uzupełnić zabezpieczenie. Dlaczego? Ponieważ ING Bank wycofał papiery PGE z listy zabezpieczeń kredytu brokerskiego (powyżej 1 mln zł).

— ING Securities to bardzo dobre biuro maklerskie, więc tym bardziej dziwi mnie, że na liście zostało wiele słabszych spółek, a PGE, które jest w składzie WIG20, miałoby zniknąć — mówi nasz rozmówca.

Sprawdziliśmy. Rzeczywiście, bogatszym klientom ING Securities groziły przymusowe zlecenia sprzedaży, które mogłyby osłabić i tak już niewysoki kurs PGE. Był to efekt działania bankowego algorytmu. Gorsze kwartał do kwartału wyniki PGE sprawiły, że spółka zniknęła z akceptowanych przez bank papierów. Nikt jednak nie wychwycił tej zmiany na liście.

Od Ryszarda Sikory, szefa departamentu klientów indywidualnych w ING Securities, dostaliśmy zapewnienie, że problem będzie szybko rozwiązany. Biuro maklerskie właśnie wysyła do banku stosowne pismo. Klientom zaproponowano na razie podpisanie aneksu o akceptacji zabezpieczenia spoza oficjalnej listy. Musi się na niego jednak zgodzić bank.

Piątkowe dzienne obroty na PGE wyniosły ponad 33 mln zł. Papiery w posiadaniu klientów ING Securities mają prawdopodobnie zdecydowanie większą wartość.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adrian Boczkowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / ING: sprzedaj PGE lub dopłać