Inkasso ściąga 12 mln zł z PKP

Katarzyna Kozińska
18-04-2002, 00:00

Inkasso Reform, firma zajmująca się obrotem wierzytelnościami, wszczęła poprzez komornika egzekucję około 12 mln zł długów PKP. Sprawa jest o tyle ciekawa, że legnicka firma chciałaby egzekwować należności wobec kolei. I chyba ma na to sposób.

Z prawomocnym wyrokiem sądu przedstawiciele Inkasso Reform, spółki zajmującej się obrotem wierzytelnościami, zajęli część sprzętu biurowego i samochodów będących własnością PKP. Legnicka firma domaga się zwrotu długu wartości 10-12 mln zł, który odkupiła od czterech zakładów energetycznych. Prawdopodobnie Inkasso potraktowała tę sprawę jako pretekst do przedstawienia PKP znacznie większego projektu uregulowania dużo większych długów przewoźnika.

— Na wczorajszym spotkaniu w PKP doszliśmy do porozumienia w sprawie spłaty długów spółki. Na razie mogę powiedzieć jedynie, że będziemy go rozliczać w formie potrąceń i kompensat. Cały czas negocjujemy szczegóły — mówi Zygmunt Nazarewicz, wspólnik Inkasso Reform.

Inkasso zamierza zostać partnerem PKP i zająć się odzyskiwaniem należności przewoźnika. Ponieważ ustawa zabrania obrotu wierzytelnościami hut i innych zakładów, które mają długi wobec PKP, Inkasso nie może odzyskiwać ich w ten sposób. Może je jednak egzekwować jako pełnomocnik PKP. Inkasso nie chce ujawniać, jakie kwoty wchodzą w grę.

— Rozmowy trwają. Liczę, że stosowne umowy zostaną zawarte już za dwa tygodnie — mówi Zygmunt Nazarewicz.

Prawdopodobnie równolegle zostanie załatwiona kwestia spłaty długu PKP wobec Inkasso. Nie udało nam się niestety ustalić, czy do tego czasu pracownicy administracyjni PKP nie będą mogli korzystać ze sprzętu biurowego i samochodów. Roman Hajdrowski, rzecznik PKP, odmówił komentarza.

— Mogę powiedzieć jedynie, że spotkanie przedstawicieli Inkasso i PKP nie dotyczyło zajęcia przez komornika ruchomości spółki — mówi Roman Hajdrowski.

Wartość długów PKP sięga 8 mld. Strata za 2001 r. wyniosła około 2 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Inkasso ściąga 12 mln zł z PKP