Innovatica dla kosmicznej firmy z Piaseczna

opublikowano: 16-06-2016, 22:00

Według szefów Creotechu, sektor kosmiczny może stać się jednym ze „stożków” wzrostu dla polskiego przemysłu.

Lider polskiego sektora kosmicznego został ponownie doceniony. Creotech Instruments z Piaseczna otrzymał nagrodę prezesa Krajowej Izby Gospodarczej — Innovatica. To nagroda przyznawana za osiągnięcia w dziedzinie innowacji w polskiej gospodarce. Spółkę Creotech Instruments wyróżniono w kategorii innowacyjna firma.

Spółkę, kierowaną przez Grzegorza Bronę, nagrodzono za innowacje. Creotech kolekcjonuje laury Spółkę, kierowaną przez Grzegorza Bronę, nagrodzono za innowacje.
Zobacz więcej

Creotech kolekcjonuje laury

Spółkę, kierowaną przez Grzegorza Bronę, nagrodzono za innowacje. Creotech kolekcjonuje laury Spółkę, kierowaną przez Grzegorza Bronę, nagrodzono za innowacje. ARC

— Nasza działalność skupia się na uczestnictwie w projektach kosmicznych, w których poprzeczka zawieszona jest wyjątkowo wysoko. To, że nagroda za innowacyjność trafia do przedstawiciela przemysłu kosmicznego w Polsce, to dla nas kolejny dowód na to, że sektor kosmiczny może stać się jednym z innowacyjnych „stożków wzrostu” dla polskiego przemysłu i dać impuls rozwojowy całej gospodarce — mówi Jacek Kosiec, dyrektor Programu Kosmicznego w spółce. Firma bierze np. udział we wspólnym projekcie Europejskiej Agencji Kosmicznej i jej rosyjskiej odpowiedniczki,Roskosmos — misji ExoMars, której celem jest szukanie śladów życia na Marsie. Spółka dokonała montażu powierzchniowego elementów systemu zasilania zaawansowanej kamery CaSSiS, która ma wykonywać stereograficzne kolorowe zdjęcia powierzchni planety. Jednym z ciekawych projektów, w których firma uczestniczy, jest też monitorowanie, potencjalnie groźnych dla ludzi obiektów krążących wokół naszej planety, w tym także tzw. kosmicznych śmieci, czyli pozostałości po satelitach, rakietach nośnych i innych ludzkich wytworach oraz naturalnych obiektów na orbitach bliskich Ziemi (NEO). Specjaliści spółki wyprodukują kamery, które stanowić będą serce każdego z kilku naziemnych teleskopów. Creotech stoi także na czele konsorcjum SAT-AIS-PL, którego zadaniem jest budowa pierwszego polskiego satelity użytkowego monitorującego ruch morski. Projekt realizowany na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), której jako kraj jesteśmy członkiem od 2012 r., potrwa przynajmniej 7 lat. Pierwszy etap potrwa do końca 2017 r. i obejmie wykonanie projektu misji satelity i stworzenie architektury podsystemów. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu