Czytasz dzięki

InnovFin rozkręci innowacje

opublikowano: 28-05-2018, 22:00

Zarządzająca funduszami obligacji korporacyjnych spółka wesprze projekty nowatorskich przedsiębiorstw

W rankingach innowacyjności Komisji Europejskiej (KE) Polska wypada dość słabo na tle innych krajów. Zajmujemy jedno z ostatnich miejsc. Wczoraj przedstawiciele CVI Domu Maklerskiego (CVI), spółki zarządzającej funduszami obligacji korporacyjnych i Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EFI), podpisali umowę, dzięki której wsparcie z gwarancją InnovFin SMEG trafi do ok. 60 rodzimych firm MŚP. Wspomniany instrument, oferowany przez KE, jest częścią programu Horyzont 2020. Finansuje on przełomowe badania i nowatorskie projekty realizowane w Unii Europejskiej.

Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, podkreśla, że nowatorskie projekty są trudne i ryzykowne . — Naszym celem jest dostarczanie polskim firmom instrumentów ułatwiających realizację innowacyjnych przedsięwzięć — zaznacza.
Zobacz więcej

ŁATWIEJSZY DOSTĘP:

Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, podkreśla, że nowatorskie projekty są trudne i ryzykowne . — Naszym celem jest dostarczanie polskim firmom instrumentów ułatwiających realizację innowacyjnych przedsięwzięć — zaznacza. Fot. Marek Wiśniewski

— Horyzont 2020 to nie tylko największy program europejski, ale również instrument, który — mam nadzieję — pomoże nam zrealizować Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Jej celem jest m.in. reindustrializacja bazująca na innowacyjnym przemyśle. Nowatorskie projekty są trudne i ryzykowne. Dlatego naszym celem jest dostarczanie polskim firmom instrumentów ułatwiających podjęcie wspomnianych przedsięwzięć — mówi Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Nowy dystrybutor euro

Zwraca uwagę, że po raz pierwszy dystrybucją pieniędzy z programów centralnych zajmuje się dom maklerski, czyli podmiot prywatny.

— Transakcja zawarta pomiędzy EFI i CVI przełoży się na zastrzyk inwestycyjny dla innowacyjnych firm. Umowa opiewa na ponad 800 mln zł. Jeżeli do tej kwoty dodamy pieniądze prywatnych inwestorów, to do innowatorów popłynie strumień finansowania w wysokości ponad 1 mld zł — szacuje Jadwiga Emilewicz.

Witold Słowik, wiceminister inwestycji i rozwoju, zauważa, że CVI podpisało do tej pory największą umowę w ramach programu InnovFin. Wartość poprzednich dwóch transakcji była nieporównywalnie niższa, bo wynosiła odpowiednio: 35 i 19 mln EUR.

Pier Luigi Gilibert, dyrektor generalny EFI, nie ma wątpliwości, że działalność CVI jest zgodna ze strategią jego funduszu. Spółka również ułatwia firmom stawiającym na innowacje dostęp do kapitału.

Dzięki współpracy z EFI — Open Finance Obligacji Przedsiębiorstw FIZAN — współzarządzany przez CVI może realizować inwestycje typu private debt. Co to oznacza w praktyce? Chodzi o obejmowanie przez wspomniany fundusz emisji obligacji spółek, które potrzebują wsparcia, ale z różnych względów nie mogą lub nie chcą pozyskać go w bankach.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Rafał Lis, partner zarządzający CVI, podkreśla, że spółka jest obecna na polskim rynku od ponad sześciu lat.

— Dotychczas zrealizowaliśmy ponad 700 transakcji dotyczących finansowania polskich przedsiębiorstw, z czego ponad 450 było inwestycjami typu private debt. Chcemy brać na siebie wyższe ryzyko niż to, do którego przyzwyczajone są banki finansujące swoją działalność głównie z depozytów — mówi Rafal Lis.

Nie dla start-upów

CVI nie będzie raczej finansował zupełnie nowych, innowacyjnych przedsięwzięć. W grę nie wchodzą również niewielkie projekty, których autorami są startupowcy.

— Minimalna kwota poszukiwanych przez nas inwestycji to co najmniej 8 mln zł. Natomiast warunki naszej transakcji z EFI ograniczają maksymalną wartośćprojektu do ok. 30 mln zł — tłumaczy Rafał Lis.

Spółka zawiera rocznie blisko 100 transakcji dotyczących finansowania przedsiębiorstw. Znacząca ich część spełnia wymagania stawiane przez EFI.

— Specjalizujemy się w finansowaniu wzrostu przedsiębiorstw. Stawiamy na projekty rozwojowe. Nie nakładamy dodatkowych obowiązków na firmy. Muszą one jednak spełnić jedno z 21 kryteriów programu InnovFin. Opisują one, jakie przedsiębiorstwo można uznać za innowacyjne. Wystarczy np., że firma jest beneficjentem programu Horyzont 2020 lub jej obroty wzrosły o 20 proc. w skali roku w ciągu ostatnich trzech lat — wylicza partner zarządzający CVI.

Na finansowanie z programu InnovFin mają szansę mali i średni gracze, którzy chcą m.in. wdrażać innowacyjne procesy w swoich firmach i wytwarzać nowe produkty lub usługi.

— Fakt włączenia po raz pierwszy domu maklerskiego do systemu wdrażania publicznych programów w Polsce daje nowe możliwości. Dzięki transakcji poprawia się także pozycja naszego kraju w rankingach wykorzystania pieniędzy z programów ramowych UE — konkluduje Arkadiusz Lewicki, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów UE. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane