InnovFin ułatwi drogę do funduszy

opublikowano: 07-11-2014, 00:00

W nowym programie firmy mogą skorzystać z produktów finansowych dostosowanych do potrzeb projektów innowacyjnych.

Słaby dostęp do finansowania to jedna z największych bolączek firm — zwłaszcza w pierwszych latach działalności. Aby ułatwić przedsiębiorcom drogę do kapitału, Komisja Europejska i Grupa Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) uruchomiły nowy program „InnovFin — Fundusze unijne dla innowatorów”. W jego ramach dostępne będą instrumenty finansowe i usługi doradcze.

Według szacunków w ciągu najbliższych siedmiu lat małe, średnie i duże firmy oraz promotorzy infrastruktur badawczych dostaną z nowego instrumentu na badania naukowe i innowacje ponad 24 mld EUR. Produkty InnovFin będą finansowane z funduszy UE w ramach programu Horyzont 2020 oraz z własnych pieniędzy Grupy EBI.

— Chodzi o wsparcie finansowe badań naukowych i innowacji dla podmiotów, które bez tej pomocy mogłyby mieć problemy z dostępem do funduszy. Ale w programie są produkty dostosowane do szerszej gamy podmiotów — od firm rozpoczynających działalność do dużych przedsiębiorstw i instytucjipromujących działania w dziedzinie B+R i innowacji — mówi Tomasz Kozłowski, senior manager z Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EFI).

Produkty są dostępne we wszystkich sektorach i wszystkich krajach uprawnionych do udziału w programie (państwa UE i kraje stowarzyszone z programem Horyzont 2020). I tak np. w ramach instrumentu „InnovFin dla celów gwarancji dla MSP” udzielane są gwarancje i kontrgwarancje z tytułu finansowania dłużnego na kwotę od 25 tys. do 7,5 mln EUR. Z oferty mogą skorzystać nie tylko firmy z sektora MSP, ale też większe zatrudniające do 499 pracowników. W ramach poprzednika tego instrumentu innowacyjni przedsiębiorcy w latach 2011-14 dostali wsparcie w postaci kredytów w wysokości ponad 3 mld EUR.

Większe przedsiębiorstwa (do 3 tys. pracowników) mogą skorzystać np. z instrumentu „InnovFin do celów finansowania wzrostu spółek o średniej kapitalizacji”. Tu dostępne są pożyczki lub gwarancje (w tym finansowanie typu mezzanine i quasi-kapitałowe). Pożyczki w wysokości od 7,5 do 25 mln EUR będą udzielane bezpośrednio przez EBI. Więcej o instrumentach programu InnovFin można znaleźć na stronach www.eib. org i www.eif.org.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu