Innowacje inspirowane mieszkańcami

  • Marta Bellon
opublikowano: 04-07-2014, 00:00

Wydarzenia gdyńskiego festiwalu designu powinny zainteresować firmy, inwestorów i miłośników nowatorskich rozwiązań w przestrzeni publicznej.

Już dziś startuje jedno z najciekawszych wydarzeń z dziedziny projektowania — Gdynia Design Days (GDD). Hasłem tegorocznego festiwalu jest „Miasto+”. Do 13 lipca prezentowane będą nowe, zaangażowane społecznie obiekty użytkowe, które mają odpowiadać na potrzeby mieszkańców. Wystawy i projekty będą dotyczyły mieszkańców z trzech grup wiekowych: 5+, 30+ i 60+. Ten umowny podział nawiązuje do odmiennych potrzeb przedstawicieli miejskiej społeczności, którzy są związani z miastem w różny sposób. Uczestnicy festiwalu będą mieli okazję obejrzeć efekty pracy projektantów, którzy przedstawią m.in. rozwiązania dostosowane do mieszkańców w wieku 60. lat i starszych, którzy często odwiedzają gdyńską plażę. Jednym z zaprezentowanych prototypów będzie „Eol 300” [Eol — grecki bóg wiatru — red.], czyli stanowisko do czyszczenia stóp po wyjściu z plaży. Zdmuchuje piasek ze stóp dzięki umiejscowionej na odpowiedniej wysokości dyszy, przez którą przechodzi strumień powietrza osiągający prawie 300 km/h.

Główną wystawę GDD, o tytule „Miasto+ 5.30.60”, tworzą projekty młodych twórców z Polski i zagranicy. Ich zadaniem było zaprezentowanie własnego, świeżego spojrzenia na region Pomorza. Stworzyli oni miejskie meble oraz akcesoria służące wypoczynkowi i zabawie — to nowatorskie prototypy, po raz pierwsze pokazywane szerokiejpubliczności. Wystawy można oglądać w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym i na terenie miasta. Kilka festiwalowych wydarzeń adresowanych jest bezpośrednio do przedsiębiorców. Od 8 do 11 lipca potrwa „Design entrepreneurship”, czyli otwarta sesja dla biznesu, w której weźmie udział m.in. Kathryn Best, światowej klasy specjalistka w zarządzaniu designem. Pokaże ona, jak wykorzystywać design do wytwarzania nowych produktów i usług w firmie. Natomiast 11 i 12 lipca odbędzie się konferencja dla firm związanych z projektowaniem, które poszukują partnerów, aby wspólnie ubiegać się o fundusze unijne z perspektywy 2014-20.

8-11 lipca W tych dniach odbędzie się otwarta sesja dla przedsiębiorców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu